Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) może złożyć swoją kontrofertę na akcje firmy Lubelski Węgiel Bogdanka, którą chce przejąć zarejestrowany w Holandii czeski producent węgla New World Resources (NWR), wynika z wypowiedzi prezesa JSW, Jarosława Zagorowskiego.

"Nie wykluczamy złożenia oferty. Bogdanka jest interesująca ze względu na swoje zasoby węgla i program inwestycyjny" – powiedział Zagorowski, cytowany przez agencję "Bloomberg".

Z jego słów wynika, że JSW nie rozmawiało jeszcze z przedstawicielami Bogdanki w tej sprawie i nie konsultowało tych planów ze swoim właścicielem – Skarbem Państwa. Dodał on też, że kupno akcji Bogdanki nie jest częścią programu inwestycyjnego JSW.

"Mamy pieniądze. Jeśli zarząd Bogdanki zwróci się do nas z ofertą, to możemy rozważyć taką inwestycję" – dodał prezes JSW.

Odmówił on skomentowania ceny, jaką JSW byłby w stanie zaoferować za walory Lubelskiego Węgla. Tymczasem JSW planuje przeprowadzenie oferty publicznej w 2011 roku o szacunkowej wartości 1,2 mld zł.

Zarząd LW Bogdanka poinformował, że jest przeciwny próbie przejęcia przez NWR

Z kolei NWR zaoferował 100,75 zł za akcję Bogdanki, co oznacza, że cała oferta (100% kapitału LW Bogdanka) ma wartość 3.427 mln zł (ok. 857 mln euro).

Zarząd LW Bogdanka poinformował w czwartek, że jest przeciwny próbie przejęcia przez NWR i wskazał na „ryzyko znacznych negatywnych skutków przejęcia dla spółki oraz brak jakichkolwiek korzyści finansowych, technologicznych czy organizacyjnych z niego wynikających". Dodatkowo, zdaniem zarządu, cena zaproponowana przez wzywającego nie odpowiada wartości godziwej spółki.

Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka miała 106,21 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2010 roku wobec 83,41 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 578,10 mln zł wobec 520,79 mln zł rok wcześniej.

W I poł. 2010 r. spółka NWR miała 115,11 mln euro skonsolidowanego zysku netto wobec 41,44 mln euro straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 716,00 mln euro wobec 484,37 mln euro.