Konsorcjum Kapsch za 4,9 mld zł wybuduje Krajowy System Poboru Opłat, który zastąpi winiety dla ciężarówek i autobusów - poinformował rzecznik prasowy GDDKiA Marcin Hadaj. Inwestycja ma być gotowa w lipcu 2011 roku.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła w piątek przetarg na budowę i zarządzanie przez 8 lat Krajowym Systemem Poboru Opłat (ETC). Umowa w tej sprawie może zostać podpisana jeszcze w październiku.

ETC obejmie samochody ciężarowe oraz autobusy (pojazdy powyżej 3,5 t.), dzięki czemu ich kierowcy nie będą musieli już kupować winiet uprawniających do poruszania się po drogach krajowych. Kierowcy aut osobowych będą mogli przystąpić do systemu na zasadzie dobrowolności.

Spodziewane zyski z systemu w latach 2011-2018 (czyli czasu trwania umowy) to 19,5 mld zł.

System ma objąć docelowo ok. 2000 km autostrad, 5000 km dróg ekspresowych i 600 km dróg krajowych.

Pierwszy etap przetargu został ogłoszony przez GDDKiA pod koniec 2009 r. Zamówienie obejmowało zaprojektowanie, dostawę i obsługę systemu poboru opłat wraz z czynnościami związanymi z poborem opłaty elektronicznej na autostradach, drogach ekspresowych i drogach o klasie niższej niż autostrady (drogi alternatywne) oraz zaprojektowanie, dostawę oraz obsługę Manualnego Systemu Poboru (MSP) wraz z czynnościami związanymi z poborem opłat na autostradach.