"Na skutek braku możliwości kontynuowania działalności operacyjnej zarząd PBP Orbis był zmuszony do złożenia w dniu 28 września do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy X Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Naprawczych wniosku o ogłoszenie upadłości spółki" - napisano w komunikacie.

"Do samego końca zarząd PBP Orbis próbował uratować spółkę wdrażając plan restrukturyzacji oraz aktywnie poszukując nowego inwestora" - dodano.

Bilety wystawione do 28 września powinny być honorowane

Na swoich stronach internetowych biuro podaje, że wszystkie bilety zarezerwowane i wystawione przez Orbis do 28 września powinny być honorowane przez przewoźników. Rezerwacje hotelowe mogą jednak nie być uznawane. Orbis prosi o kontakt z przewoźnikami osoby, które dokonały wstępnej rezerwacji, ale jeszcze nie opłaciły biletu za przewóz czy przelot.

Orbis to najstarsze polskie biuro podróży; powstało w 1920 r. we Lwowie. Z informacji zamieszczonych w Wikipedii wynika, że osiem lat później Orbis uzyskał status narodowego biura podróży, a w 1933 roku, po zakupie jego akcji przez państwowy bank PKO, siedziba spółki została przeniesiona do Warszawy. Wówczas powstał też znak handlowy Orbisu.

W 1991 r. Przedsiębiorstwo Państwowe Orbis przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 1993 r. z dotychczasowej struktury wyodrębnione zostały dwie spółki: Orbis Travel (czyli PBP Orbis) oraz Orbis Transport, w których Orbis S.A. posiadał większościowe udziały.

Na początku 2010 r. fundusz Enterprise Investors przejął od Orbis S.A. wszystkie należące do niego 95,08 proc. udziałów spółki. Fundusz zapewniał wówczas, że chce dokończyć zaczętą w 2007 r. restrukturyzację firmy.

Ok. 2 tys. osób nie wyjedzie na wykupione wycieczki

Około 2 tys. klientów Polskiego Biura Podróży Orbis nie wyjedzie na wykupione wycieczki z powodu wniosku o ogłoszenie upadłości tej firmy - poinformował w środę PAP prezes Polskiej Izby Turystyki Jan Korsak.

"W tej chwili jest około 2 tys. poszkodowanych, którzy przedpłacili i na razie nie wyjadą. Dodatkowo ponad tysiąc osób przebywa poza granicami Polski" - powiedział. Dodał, że nie wszyscy turyści przebywający za granicą mają opłacony pobyt w hotelach.

"Firma nie informowała PIT o swoich problemach. My nie mamy też odpowiednich regulacji, które by nam pozwoliły na sprawdzanie kondycji finansowej danego biura podróży" - zaznaczył prezes. Wskazał jednak, że można było przewidywać, iż ten rok nie będzie łatwy dla biur podróży. Wpływ na to miał m.in. kryzys ekonomiczny, który przełożył się również na branżę turystyczną.

1049 klientów Orbisu poza granicami

Poza granicami kraju jest 1049 klientów Orbisu: w Grecji, Turcji, Hiszpanii i na Malcie. Spółka zapewnia, że są oni bezpieczni, bo Orbis ma gwarancję ubezpieczeniową na kwotę ponad 6 mln zł w towarzystwie ubezpieczeniowym Signal Iduna.

80 klientów PBP Orbis wróci dzisiaj do Polski

Pierwszych 80 klientów Polskiego Biura Podróży Orbis wróci w środę z Turcji do Polski - poinformowała Anna Groszek z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego.

"Współpracujemy z zarządem biura podróży. Wiemy, ile osób przebywa poza granicami kraju. Dziś wróci 80 osób. Jest to powrót planowany, z Turcji" - powiedziała Groszek. Dodała, że turyści Orbisu przebywają także na Krecie, Majorce, w Egipcie, na Rodos. Kolejnych powrotów można się spodziewać w najbliższych dniach.

Poinformowaliśmy naszych partnerów o gwarancjach

Poinformowaliśmy naszych partnerów biznesowych, w tym hotele, o sytuacji firmy i o tym, że mamy gwarancję ubezpieczeniową na ponad 6 mln zł - powiedział PAP w środę Michał Olbrychowski z biura prasowego Polskiego Biura Podróży Orbis.

"Jesteśmy w kontakcie z naszymi wieloletnimi partnerami i mamy nadzieję, że podejdą odpowiedzialnie do tej sytuacji" - powiedział PAP Olbrychowski. Dodał, że z gwarancji ubezpieczeniowej zostaną pokryte wszystkie koszty związane z powrotem klientów biura do Polski oraz niezbędnymi noclegami.

Pytany o powody złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości powiedział, że bezpośrednią przyczyną jest fakt, że większościowy udziałowiec firmy Enterprise Investors zdecydował o niedofinansowaniu spółki. "Zarząd PBP Orbis został poinformowany o tym 14 września tego roku. Niestety nie znamy powodów tej decyzji" - powiedział Olbrychowski.

Dodał, że dalsze losy biura zależą od decyzji sądu.