Warren Buffett, który na inwestycjach dorobił się miliardowego majątku, oświadczył, że gospodarka USA nadal tkwi w recesji, kwestionując w ten sposób ocenę wiodącej w Ameryce instytucji do monitorowania aktywności gospodarczej, iż kryzys zakończył się przeszło rok temu.

“Tkwimy wciąż w recesji” – powiedział Buffett dla amerykańskiej telewizji CNN w wywiadzie wyemitowanym w czwartek – „Nie wyjdziemy z niej jeszcze przez jakiś czas, chociaż w ogóle się ją pokonamy”.

Reuters przypomina, że w poniedziałek National Bureau of Economic Research zadeklarowało, iż największa gospodarka świata wyszła z ciągnącej się przez 18 miesięcy recesji w czerwcu 2009 roku. Instytucja ta ostrzegła, że taka ocena nie potwierdza jednak powrotu do normalnej aktywności gospodarczej.

Buffett powiedział, że definiuje recesję inaczej niż NBER, narodowe biuro badań gospodarczych. Jego zdaniem recesja się kończy, kiedy realny dochód PKB na głowę powraca do poziomu sprzed kryzysu.Prezydent Barack Obama oświadczył w poniedziałek, że słabość gospodarki jest wciąż odczuwalna przez miliony Amerykanów, którzy nie mają pracy, są świadkami spadku wartości swoich domów lub są pogrążeni w długach. 80-letni Buffett kieruje funduszem inwestycyjnym Berkshire Hathaway, któremu podlega około 80 firm z różnych branż.

Większość tych firm odradza się bardzo powoli – podkreślił miliarder. Według rankingu magazynu “Forbes” Buffett jest drugim najbogatszym człowiekiem w Ameryce zaraz po Billy Gatesie, współzałożycielu komputerowego giganta Microsoft Corp. Majątek Warrena Buffeta jest szacowany na 45 mld dolarów.