Minister wyjaśnił na konferencji prasowej w Siedlcach, że wnioski o pomoc finansową będzie można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest to nowe działanie, uruchomione po raz pierwszy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013.

Wnioski na nowe działanie w ramach PROW 2007-2013 będzie przyjmowała od ostatniego tygodnia września Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na złożenie wniosku rolnicy będą mieli 30 dni.

Chodzi o pomoc dla gospodarstw, które w wyniku powodzi i innych klęsk żywiołowych straciły swoje plony. Na to, by uruchomić nowe działanie, potrzebna była decyzja Komisji Europejskiej.

Łączna pomoc z PROW i pomocy socjalnej dla poszkodowanych rolników przekroczy 1 mld złotych

Pomoc będzie przysługiwała rolnikowi, którego straty w gospodarstwie - oszacowane przez specjalne komisje - wyniosą co najmniej 30 proc. Osoba taka będzie mogła się starać maksymalnie o 300 tys. zł dofinansowania; 10 proc. mają stanowić środki własne, a 90 proc. ma pochodzić z ARiMR.

W sierpniu Sawicki szacował, że łączna pomoc z PROW i pomocy socjalnej dla poszkodowanych rolników przekroczy 1 mld złotych. Ministerstwo rolnictwa oszacowało wówczas, że tegorocznymi powodziami zostało dotkniętych 100 tys. gospodarstw rolnych i 700 tys. hektarów gruntów. Według ostatnich danych resortu, liczba gospodarstw dotkniętych żywiołem wzrosła do 123 tys.; woda zalała 750 tys. ha gruntów.

Sawicki uczestniczył w sobotę w Siedlcach w XVII Międzynarodowych Dniach z Doradztwem Rolniczym i w VI Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych.