Nie będzie ani hojnego dosypywania pieniędzy, ani drastycznych cięć. Oszczędności są kroplą w morzu wydatków socjalnych. Sam Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wyda w przyszłym roku ponad 160 mld zł.

Konkretnie w 2011 roku:

● zmaleje zasiłek pogrzebowy z 6,4 do 4 tys. zł. (oszczędności ok. 1 mld zł),

● spadną wydatki Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych, m.in. dotacje na założenie firmy, szkolenia czy pomoc firmom, które zatrudniają bezrobotnych. W tym roku na ten cel pójdzie 7 mld zł, w przyszłym – zaledwie 3,2 mld zł.

Jest to o tyle dziwne, że rząd chce, aby na koniec roku w FP było prawie 4 mld zł wolnych środków. – Ta nadwyżka może służyć temu, aby na koniec 2011 roku deficyt sektora finansów był niższy – mówi Wiktor Wojciechowski z Fundacji FOR.

Według ekspertów, jeśli rząd obniża wydatki FP, to powinien obniżyć składkę, aby obniżyć koszty pracy. Ale w 2011 roku firmy zapłacą tyle samo, co w tym roku – 2,45 proc. od pensji pracownika, co da FP 9,5 mld zł.

Rząd podkreśla, że wiele wydatków zamrozi. Po pierwsze: oszczędności z tego wynikające wyniosą niewiele, a po drugie, z tej zamrażarki sporo zostanie wyciągnięte.

Nie wzrosną:

● pensje w budżetówce.

Wyjątkiem są nauczyciele – tzw. kwota bazowa, od której zależy wysokość ich pensji, wzrośnie od września o 7 proc. W efekcie budżet w 2011 roku przeznaczy na pensje w tzw. państwowych jednostkach budżetowych 26,1 mld zł – o 0,5 mld zł więcej niż w tym roku.

Co ciekawe, Kancelaria Prezydenta planuje wzrost wydatków o 7,2 proc., a Sejmu i Senatu o 9 proc. Ich utrzymanie będzie kosztować 780 mln zł,

● kwota na świadczenia rodzinne i fundusz alimentacyjny. W tym roku będzie to 9,3 mld zł, w przyszłym – 9,4 mld zł,

● wydatki na pomoc społeczną – mają w tym roku wynieść 2,613 mld zł, w przyszłym – 2,625 mld zł,

Wydatki społeczno-socjalne, mające fundamentalny wpływ na budżet, będą rosły. Nieruszone są: wskaźnik waloryzacji emerytur i rent – wyniesie 2,7 proc., KRUS i mundurówki.

– Rząd nie chce się narażać mocnym grupom. To krótkowzroczna polityka, bo w końcu trzeba będzie szukać oszczędności na ślepo – mówi Wiktor Wojciechowski.