Gdy mamy dowody potwierdzające, że przewoźnicy lotniczy nie gwarantują bezpiecznych przewozów lub organy regulacyjne nie są w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków w zakresie egzekwowania norm bezpieczeństwa, musimy działać na rzecz zapewnienia naszym obywatelom bezpiecznej podróży” – stwierdził wiceprzewodniczący KE Siim Kallas, który w KE odpowiada także za transport. Nowa lista zastępuje poprzednią i jest już dostępna na stronach internetowych Komisji.

Aktualizacja została przyjęta po podjęciu wyjątkowych środków przez dwa państwa członkowskie, które wprowadziły na swoim terytorium zakaz dotyczący wspomnianych przewoźników lotniczych. Meridian Airways z Ghany został dołączony do czarnej listy na skutek serii bardzo słabych wyników kontroli samolotów i urządzeń wykorzystywanych przez tego przewoźnika w UE. Inne linie lotnicze z Ghany, Airlift International, zostały poddane kontroli w państwie członkowskim, a jej wyniki wskazują na standard zdecydowanie niższy od wymogów norm międzynarodowych.

Obecnie na czarnej liście UE znajduje się pięciu indywidualnych przewoźników, których przewozy są całkowicie zakazane w Unii Europejskiej – z Afganistanu (Ariana Afghan Airlines), Surinamu (Blue Wing Airlines), Ghany (Meridian Airways), Kambodży (Siem reap Airways International) i Rwandy (Silverback Cargo Freighters).

Zakazowi podlegają również wszyscy przewoźnicy (w sumie 278) z 17 następujących krajów: Angoli, Beninu, Demokratycznej Republiki Konga, Dżibuti, Filipin, Gabonu (z wyjątkiem trzech przewoźników, których działalność ograniczona jest określonymi warunkami), Gwinei Równikowej, Indonezji (z wyjątkiem sześciu przewoźników, dla których całkowicie zniesiono ograniczenia), Kazachstan (z wyjątkiem jednego przewoźnika, którego działalność ograniczona jest określonymi warunkami), Liberii, Republiki Kirgiskiej, Republiki Konga, Sierra Leone, Suazi, Sudanu, Wysp Świętego Tomasza i Książęcej oraz Zambii.

Dziesięciu przewoźników może wykonywać przewozy zgodnie z pewnymi ograniczeniami i na określonych warunkach: z Kazachstanu (Air Astana); Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej – Air Koryo; Ghany (Airlift International); Komorów (Air Service Comores); Gabonu (Gabon Airlines, Afrijet i SN2AG); Iranu (Iran Air); Angoli (TAAG Angola Airlines); i Ukrainy (Ukrainian Mediterranean Airlines).