W czwartek odbyło się posiedzenie Rady, brali w nim udział przedstawiciele zarządu spółki.

"Zarząd spółki, po zmniejszeniu liczby zakładów z 42 do 16 i zwolnieniu ponad 16 tysięcy pracowników w ciągu ostatnich dwóch lat, planuje obecnie dalszą restrukturyzację polegającą na utworzeniu 10 wielkoterytorialnych zakładów w miejsce obecnych 16" - czytamy w komunikacie.

"Trwają konsultacje społeczne programu reorganizacji spółki i dopóki się nie zakończą, nie jest przesądzona ani docelowa liczba zakładów, ani ich siedziby" - powiedział w czwartek PAP rzecznik PKP Cargo Piotr Apanowicz.

Związkowcy powołując się na zapowiedzi zarządu spółki, wskazują, że z tytułu centralizacji zakładów do 2015 roku z "pracą pożegna się dodatkowe 5-7 tysięcy osób, choć dotychczasowa restrukturyzacja PKP Cargo doprowadziła do zysku spółki w pierwszym półroczu w wysokości 7,3 mln złotych i pozwoliła zaplanować zysk na koniec roku w wysokości 40 mln".

"Spadek zatrudnienia do 2015 roku to w zdecydowanej większości odejścia naturalne na emerytury i pomostówki. Mówiąc zaś o zysku w 2010 roku, nie należy zapominać o stracie spółki za ubiegły rok w wysokości 497 mln zł" - podkreślił Apanowicz. "Ponadto od przyszłego roku PKP PLK planuje podnieść o kilkanaście procent opłaty za dostęp do infrastruktury kolejowej, a one stanowią jedną trzecią kosztów naszej działalności" - dodał. Zaznaczył, że między innymi z tego względu konieczna jest dalsza restrukturyzacja spółki.

Został powołany międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy

Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP informuje jednocześnie, że w środę został powołany międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. W jego skład wchodzą: Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP, Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ "Solidarność" i Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych. Jak podaje federacja związki te zrzeszają w sumie ok. 70 proc. ze 110 tys. pracowników wszystkich spółek Grupy PKP S.A. i spółki Przewozy Regionalne.

"Najbliższe posiedzenie Komitetu, który ustali metody, środki i harmonogram działań protestacyjnych zaplanowane jest na 26 sierpnia. Wszystko wskazuje, że do pierwszej akcji strajkowej dojdzie 2 września na torach północno-wschodniej Polski" - ostrzegają związkowcy.