Gaz łupkowy: Czy Polska nie zmarnuje szansy na gazowe eldorado

autor: Paweł Rożyński13.08.2010, 09:51; Aktualizacja: 13.08.2010, 10:13

Kolejne kraje wierzą, że odkrycie wielkich złóż bogactw naturalnych stanie się dla nich przepustką do dobrobytu i cywilizacyjnego skoku. Polska liczy na gaz z łupków, Brazylia i Kuba na wielką ropę, a Afganistan na lit. Niemal każdy kolejny dzień przynosi nowe odkrycia surowców w różnych miejscach świata. Niestety posiadanie takiego bogactwa ma także swoje ciemne strony.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

  • ATEM(2015-04-18 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    gaz łupkowy można załatwić ,,, będzie wydobywany ,,, w nauce światowej jest prestiż ,, środki nam załatwia ,a gaz jest drobnostką ,, jak załatwię pomorze na centrum nauki światowej ,, , ,, opinia nauki nie podlega ograniczeniom

    Odpowiedz
  • ank(2011-05-27 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    Może niech się wypowiedzą ludzie którzy wiedzą co się stało z zakładami w Polsce gdzie wpuszczono amerykanów??

    Odpowiedz
  • Bolszewicy u władzy.(2010-08-14 15:42) Zgłoś naruszenie 00

    Za Komorowskiego i Tuska szanse zmarnujemy. Będzie jak z gazem rosyjskim, gdzie zrezygnowaliśmy z nałożenia opłat za tranzyt Ruskom. To się nazywa interes. Przesył za darmo od Polaków.

    Odpowiedz
  • Gość(2010-08-14 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli tak potężne firmy inweswtują duże pieniądze , to znaczy że warto.

    Odpowiedz
  • Helikopter(2010-08-13 22:49) Zgłoś naruszenie 00

    A Szcześniak ma jakąś chałturę w GAZPROMIE bo tak zniechęca Polaków do własnej działalności i badań ?

    Odpowiedz
  • dno(2010-08-13 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Liczę że jak wpuścimy Amerykanów to przynajmniej będzie konkurencja na rynku. Jak się z ruskimi nie dogadają to będzie taniej.
    Nic mnie nie obchodzi kto na tym będzie zarabiał, bo jak życie pokazuje zyski trafiają do najbogatszych, a my i tak z tego nic nie mamy.

    Odpowiedz
  • bulba - a im rośnie(2010-08-13 17:20) Zgłoś naruszenie 00

    do 3: orlicki Przekazano obecnie w obce ręce zasoby gazu w ilości ok. 1,5 bln m3 (na ok. 150 lat zapotrzebowania obecnego Polski) za ok. 1% wartości (opłaty koncesyjne za wydobycie – 5,63 PLN/1000m3) ze stratą ok. 2000 mld PLN

    -Rząd odpuszcza opłaty za gaz łupkowy

    biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/438954,rzad_odpuszcza_oplaty_za_gaz_lupkowy.html

    Odpowiedz
  • t(2010-08-13 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    do 2 Rząd odpuszcza opłaty za gaz łupkowy
    biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/438954,rzad_odpuszcza_oplaty_za_gaz_lupkowy.html

    Odpowiedz
  • bulba - a im rośnie(2010-08-13 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    do 1 - tawariszcz pacztaj -Szykuje się nowy gazowy podatek A. Bytniewska Puls Biznesu,13.08.2010

    Odpowiedz
  • orlicki(2010-08-13 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Eh... brak słów. Może zadam dwa pytania:

    - do kogo należą pakiety większościowe w tych amerykańskich firmach, które dostały koncesje na wydobycie ?

    - kiedy wydano koncesje na poszukiwania i ile procent dostanie Polska za wydanie koncesji na wydobycie ?

    Zapraszam do wyciągania wniosków.

    Odpowiedz
  • Tol(2010-08-13 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Może by się autor artykułu zastanowił zanim napisze w jednym miejscu: ..."Najgorsze jednak, jeśli wielkie złoża ropy niewiele dają obywatelom, a pieniądze trafiają do kieszeni wybranych osób, dyktatorów i ich krewnych."..., a dalej:..."bo prezydent Hugo Chavez znacjonalizował sektor naftowy. Trwoni pieniądze na programy socjalne"...
    Jeżeli wydatkowanie środków na cele socjalne nie stanowi formy udziału obywateli w dochodach z bogactw naturalnych, a nazywane jest "trwonieniem pieniędzy", to ktoś tu czegoś nie rozumie.

    Odpowiedz
  • iko(2010-08-13 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba poczekac jakie beda wyniki odwiertow gazowych. Artykul mowi ze wyniki beda najwczesniej za 3-5 lat.

    Odpowiedz