Po drugim kwartale Orange jest operatorem, który sprzedał najwięcej kart SIM i ma najwyższe przychody. Polkomtel przoduje w rentowności, a Era w poziomie inwestycji.
Taki jest obraz rynku po opublikowaniu danych finansowych przez trzech największych operatorów komórkowych na polskim rynku po II kwartale tego roku. Pod względem liczby sprzedanych kart SIM w II kwartale kolejny raz z rzędu pierwsze miejsce zajął należący do Telekomunikacji Polskiej PTK Centertel. Orange miał na koniec czerwca 14,029 mln sprzedanych kart SIM. To o 1,8 proc. więcej niż przed rokiem. Drugie miejsce zajmuje Polkomtel z 13,709 mln kart, a trzecie Era z 13,276 mln kart SIM. Najmniejszy Play miał w tym czasie 4,150 mln kart.
Pod względem udziałów rynkowych daje to Orange 31,1 proc., podczas gdy Plus ma 30,4 proc., a Era – 29,4 proc. Play zbliża się do dwucyfrowego poziomu z 9,2 proc.
W II kwartale zmienił się też układ sił pod względem wartości przychodów. Na pierwsze miejsce wskoczył operator sieci Orange z wpływami o wartości 1950 mln zł. Operator minimalnie przegonił Polkomtel, który zakończył II kwartał z 1934 mln zł przychodów. To efekt tego, że przychody Orange były w II kwartale niższe niż przed rokiem zaledwie o 0,2 proc., podczas gdy wpływy Plusa spadły o 2,8 proc. Jedynym operatorem z wielkiej trójki, który zanotował w tym czasie wzrost przychodów, był PTC. Operator poprawił wynik o 2,5 proc. do około 1,8 mld zł.
Inaczej wygląda sytuacja pod względem rentowności. Tu na pierwszym miejscu jest Plus, którego marża EBITDA wyniosła w II kwartale 42,5 proc. (821 mln zł), drugie miejsce zajmuje Era z 39 proc. (707 mln zł), a trzecie Orange z 31,3 proc. (611 mln zł). Najwięcej na inwestycje wyda Era, która przeznaczy na to 367 mln zł.