Po ubiegłorocznym kryzysie rynek telekomunikacyjny powoli odzyskuje siły. W drugim kwartale liczba kart SIM kupionych przez klientów wzrosła o 0,3 proc. do 44,5 mln.

Jeszcze lepszą informacją jest wzrost aż o 8 proc. liczby kart będących w posiadaniu najbardziej wartościowych klientów kupujących usługi w abonamencie.

Poprawa wyników

Obraz polskiego rynku na koniec czerwca wyłaniający się po opublikowanych wczoraj danych finansowych za drugi kwartał przez Polkomtel wygląda pozytywnie. Operator sieci Plus zakończył wprawdzie drugi kwartał z nieco niższymi przychodami niż przed rokiem, ale były one wyższe niż w pierwszym kwartale. W górę poszły też zysk oraz rentowność.

Jarosław Bauc, prezes firmy, zapowiedział, że ten rok spółka zakończy z dobrym wynikiem finansowym. – Szykuje się większy zysk niż przed rokiem, wzrosną też przychody detaliczne – stwierdził.

Kierunek – mobilność

Dane Polkomtelu potwierdzają, że najszybciej rosnącym segmentem rynku są usługi mobilnego internetu. W Polkomtelu korzysta z nich ponad 3 mln klientów – poprzez modem podpięty do laptopa w ramach usługi iPlus i za pomocą telefonów komórkowych, w tym smartonów. Jarosław Bauc podkreślił, że w ciągu 2 lat operator zanotował aż trzykrotny wzrost przesyłu danych w tej usłudze, a popyt nakręcają smartfony.

– Są one już dziś większym rynkiem niż modemy podpinane do komputerów – podkreśla Jarosław Bauc. Jeszcze w tym roku operator uruchomi kolejną usługę mobilną opartą na technologii CDMA, czyli iPlus dla wsi.

Konkurenci nie stoją w miejscu i też intensywnie rozwijają mobilne usługi. Między innymi przyspieszając prędkości przesyłu danych: jeszcze w tym roku pierwsze nadajniki z prędkościami do 42 Mb/s uruchomią Era, Play i Orange (Plus już wystartował).

Zmiany na rynku wymuszą na operatorach – jak podkreśla Jarosław Bauc – zmianę profili inwestycyjnego. – Od rozbudowy stacji dostępowych BTS trzeba iść w kierunku infrastruktury do mobilnej transmisji danych – podkreśla prezes Polkomtelu.