"W obecnej dramatycznej sytuacji budżetowej konieczne jest wstrzymanie szeregu budów. Moim pierwszym strategicznym krokiem, abyśmy mogli lepiej gospodarować, jest decyzja, że będą budowali tylko ci, którzy zaoferują wystarczająco duże obniżki" kosztów - podkreślił minister w niedzielnej rozmowie z czeską telewizją publiczną.

Nie są jeszcze znane konkretne projekty, które ministerstwo transportu zamierza wstrzymać. Barta swą listę przedstawi w ciągu kilku najbliższych dni.

Czeskie media w poniedziałek podały, że z dużym prawdopodobieństwem należy oczekiwać wstrzymania budowy autostrad: D47 (z Ołomuńca przez Ostrawę aż do Bohumina i polskiej granicy), D8 (z Pragi do Uścia nad Łabą i dalej do Niemiec), wschodnioczeskiej D11 (z Pragi przez Hradec Kralove i Trutnov aż do granicy z Polską), a także drogi ekspresowej R6 z czeskiej stolicy na zachód. Prace mogą też zostać przerwane przy rozbudowie niektórych węzłów kolejowych, m.in. w Brnie - drugim co do wielkości mieście Czech.

Cytowany przez portal informacyjny aktualne.cz Petr Cziżek, przewodniczący Stowarzyszenia Budowy Dróg jednoczącego czeskie przedsiębiorstwa drogowe, ostrzegał jednak resort, że niektórych umów - ze względu na warunki - nie będzie łatwo wypowiedzieć.

Wszystkie ministerstwa zobowiązane są ograniczyć swój budżet o 2,5 proc.

Rząd Petra Neczasa, określający się mianem "gabinetu odpowiedzialności budżetowej", od początku deklarował znaczące redukcje wydatków. Celem jest ograniczenie deficytu budżetowego do 3 proc. PKB w 2013 roku.

W związku z oszczędnościami wszystkie ministerstwa zobowiązane są ograniczyć swój budżet o 2,5 proc., planuje się obniżki pensji pracowników sektora państwowego i cięcia diet posłów i senatorów. Koalicja rządząca zapowiedziała również obniżenie zasiłku opiekuńczego, becikowego oraz ograniczenie wsparcia dla budownictwa. Planuje się także zniesienie niemal wszystkich ulg podatkowych z wyjątkiem ulg dla rodzin z dziećmi czy na naukę.