Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz powiedział, że MSP analizuje wnioski miasta Poznania w sprawie komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zapewnił jednak, że priorytetem resortu jest prywatyzacja tej spółki.

"Priorytetem Ministerstwa Skarbu Państwa jest prywatyzacja Międzynarodowych Targów Poznańskich. Resort obecnie analizuje wnioski ze strony miasta Poznania i samorządu województwa wielkopolskiego w sprawie komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich (przekazanie na rzecz samorządu). Jednocześnie prowadzimy proces prywatyzacji spółki, który musi być zaakceptowany przez drugiego akcjonariusza" - zaznaczył wiceszef resortu skarbu.

Leszkiewicz podtrzymał, że MSP zaprosi inwestorów do negocjacji w sprawie prywatyzacji Międzynarodowych Targów Poznańskich na przełomie 2010 i 2011 roku. "Mamy świadomość tego, że ten proces musi odbywać się z akceptacją drugiego akcjonariusza, czyli miasta Poznania. Bez jego zgody nie możemy przekazać udziałów Targów komuś innemu" - dodał.

Targi Poznańskie dysponują największą w Polsce infrastrukturą

Międzynarodowe Targi Poznańskie to jeden z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Od 1954 r. funkcjonowały jako wyodrębniona jednostka organizacyjna. W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z o.o. z udziałem Skarbu Państwa. Zawarto wówczas porozumienia m.in. pomiędzy Skarbem Państwa a miastem Poznań. SP stał się właścicielem 60 proc. udziałów w spółce, a miasto 40 proc. Na zmiany właścicielskie Targów muszą wyrazić zgodę obie strony.

W 2009 roku w niemal 80 wydarzeniach targowych organizowanych na terenie poznańskich targów brało udział 10 tys. wystawców - w tym 2,3 tys. firm zagranicznych z 70 krajów świata. Imprezy odwiedziło ponad 310 tys. zwiedzających.

Targi Poznańskie dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną - mają 16 klimatyzowanych pawilonów o wysokim standardzie i dużej powierzchni (ponad 110 tys. m kw. w halach wystawienniczych i prawie 35 tys. m kw. terenu otwartego) oraz 81 nowoczesnych sal konferencyjnych.