Wtorkową sesję złoty zaczął od umocnienia wobec głównym walut. We wtorek ok. godz. 9:10 za jedno euro płacono 4,1177 zł a za dolara 3,1646 zł. Zdaniem analityków, polskiej walucie pomagają sygnały, które wskazują na porozumienie między Węgrami a instytucjami, które mają im udzielić pomocy finansowej.
Reklama

"Na początku sesji widzimy odreagowanie kursu złotego po osłabieniu z ostatnich dni. Złoty jest o blisko 5 groszy mocniejszy wobec euro w stosunku do wczorajszych szczytów kursu euro/złoty" - powiedziała analityk TMS Brokers Joanna Pluta.

Według niej, elementem, który najmocniej wpływa obecnie na złotego, są negocjacje dotyczące pomocy finansowej dla Węgier.

"Po wcześniejszych nieporozumieniach, wczoraj rynek otrzymał zarówno od Węgier, jak i ich pożyczkodawców wiele uspokajających sygnałów, wskazujących na to, że do porozumienia dojdzie" - powiedziała Pluta.

Jej zdaniem w miarę zbliżania się kursu euro/złoty do poziomu 4,10 wpływ sytuacji wokół pomocy dla Węgier będzie coraz słabszy. Będzie za to rosła rola danych makroekonomicznych (głównie z USA) oraz raportów amerykańskich spółek, które kształtują globalny klimat inwestycyjny. Ten nie jest jednak zbyt dobry.

"Ogólne nastroje są związane z kolejnymi danymi z USA, które są słabe. Klimat ratują z reguły dość dobre raporty spółek, ale wczoraj one również rozczarowały" - zaznaczyła analityk TMS Brokers.

Na wtorek nie przewidziano wielu publikacji danych makroekonomicznych. Wczesnym popołudniem poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Zdaniem Pluty, mogą mieć one duże znaczenie dla inwestorów.

We wtorek ok. godz. 9:10 za jedno euro płacono 4,1177 zł a za dolara 3,1646 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3010.

W poniedziałek ok. godz. 16:20 za jedno euro płacono 4,1370 zł a za dolara 3,1915 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2964. Rano ok. godz. 09:00 za jedno euro płacono 4,1450 zł a za dolara 3,2190 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,2980.

mtd/tom