Coraz aktywniej swoje produkty promuje Raiffeisen Bank Polska, w ostatnim czasie wyraźnie widać wzmożoną komunikację zalet oferty kredytowej. Prześwietlimy zatem ofertę kredytu mieszkaniowego – jakie są jego mocne i słabe strony?

Charakterystyka oferty

Kredyt mieszkaniowy dostępny w Raiffeisen Bank Polska na tle konkurentów wyróżnia się następującymi parametrami:

- Brak prowizji za udzielenie kredytu,
- Marża od 1,9% w PLN i od 2,3% w EUR,
- Finansowanie do 100% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu,
- Okres kredytowania do 360 miesięcy (30 lat),
- Dostępność kredytu zarówno w PLN, jak również w EUR,
- Możliwość łączenia dochodów nawet czterech kredytobiorców,
- Brak opłat za przewalutowanie,
- Uproszczenia w analizie zdolności kredytowej dla osób wykonujących tzw. wolne zawody (w nomenklaturze banku „profesjonaliści”).

Szukasz kredytu na 100% wartości w EUR lub PLN? Wejdź i sprawdź promocje!

Ograniczenia produktu

Pomimo ciekawej koncepcji samego produktu, w jego konstrukcji znalazły się również mniej korzystne z punktu widzenia klienta postanowienia, do których zaliczyć należy między innymi:

- Minimalna wysokość kredytu na poziomie 50 000 zł,
- Minimalny wymagany dochód kredytobiorcy ubiegającego się o produkt to 3 000 zł „na rękę” miesięcznie,
- Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu w wysokości 1,5% kwoty nadpłacanej (obowiązuje w pierwszych trzech latach obowiązywania umowy kredytu).

Generalnie nieźle

Najnowsza oferta Raiffeisen Bank Polska cechuje się korzystnymi parametrami cenowymi kredytu (brak prowizji oraz opłaty za ewentualne przewalutowanie) oraz tym, że wciąż umożliwia finansowanie do 100% wartości nieruchomości w EUR. Nieco na niekorzyść propozycji Raiffeisena działa to, że inkasowana jest wysoka prowizja za wcześniejszą spłatę w ciągu trzech lat od uruchomienia kredytu oraz fakt, że o kredyt mogą się ubiegać wyłącznie osoby osiągające dochody powyżej 3 000 zł netto miesięcznie.

Podsumowując jest to ciekawa opcja dla osób zainteresowanych finansowaniem w EUR, które wciąż pozostaje znacznie tańsze od kredytowania w rodzimej walucie. A z zaciąganiem kredytów warto się pospieszyć, gdyż już niedługo wchodzą w życie postanowienia Rekomendacji T wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, które mogą spowodować ograniczenie akcji kredytowej.

Skorzystaj z porównywarki i sprawdź który Bank proponuje najtańszy kredyt

Marcin Cieszyński