Rząd planuje skonstruować przyszłoroczny budżet w oparciu o regułę wydatkową, która ograniczy wzrost wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych do inflacji powiększonej o 1 pkt proc. - wynika z założeń projektu budżetu państwa na rok 2011.

Rząd chce też odsztywnić obecną strukturę wydatków, tak aby wzrósł w niej udział wydatków elastycznych.

"W celu obniżenia relacji deficytu do PKB do poniżej 3 proc., zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, rząd w ramach Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów przewiduje m.in. wprowadzenie dyscyplinującej reguły wydatkowej, na podstawie której górny limit wydatków elastycznych i nowych wydatków sztywnych obliczany byłby na podstawie prognozowanego wskaźnika inflacji powiększonego o 1 punkt procentowy" - napisano w dokumencie "Założenia projektu budżetu państwa na rok 2011" przygotowanego przez Ministerstwo Finansów, do którego dotarł PAP.

"Ponadto prowadzone będą działania mające na celu +odsztywnienie+ dzisiejszej struktury wydatków budżetowych, bowiem obecnie wydatki elastyczne stanowią jedynie około 1/4 proc. wydatków budżetu państwa ogółem. Działania te będą wspierać proces konsolidacji, a tym samym sprzyjać stwarzaniu warunków dla efektywnego wprowadzenia docelowej reguły fiskalnej, stabilizującej deficyt strukturalny sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie 1 proc. PKB" - dodano.

Z dokumentu wynika także, że zgodnie ze wskazanymi w "Programie Konwergencji. Aktualizacja 2009" oraz zapisami "Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011", rząd planuje m.in. zwiększenie efektywności zarządzania administracją, wprowadzenie planowania wieloletniego oraz uwolnienie zamrożonych rezerw gotówkowych.

"Wypełnieniu zaleceń Rady (Ecofin-PAP) będzie sprzyjało także (...) przyspieszenie tempa prywatyzacji przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa i nieruchomości rolnych Skarbu Państwa. Planowane poszerzenie bazy podatkowej zwiększy wpływy do budżetu oraz umożliwi pełniejsze opodatkowanie dochodów. Prognozuje się, że wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych w relacji do PKB zmniejszą się z szacowanych 44,6 proc. w 2009 r. do 43,3 proc. w 2012 r., podczas gdy poziom dochodów wzrośnie odpowiednio z 37,4 proc. do 40,3 proc. PKB. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych powinien zmniejszyć się z 7,1 proc. PKB w 2009 r. do 2,9 proc. PKB w 2012 r." - napisano.