Zwycięstwo kandydata PO Bronisława Komorowskiego w wyścigu do fotela prezydenckiego dobrze nastroiło rynek. Jest szansa, że będzie to wsparcie dla złotego, a obligacje dzięki temu zaczną odrabiać stratę.

"Dzisiejsza sesja zapowiada się dosyć spokojnie w związku z brakiem inwestorów z USA (dzień wolny od pracy). Większe znaczenie będą więc miały czynniki krajowe. Zwycięstwo Komorowskiego w wyborach prezydenckich powinno być wsparciem dla złotego, stwarzając rządowi Tuska większą swobodę działania i możliwość przeprowadzenia zapowiadanych reform bez większego ryzyka napotkania na weto prezydenta. Oczekujemy, że EUR-PLN będzie dziś handlowany w przedziale 4,10-4,15" - napisali w poniedziałkowym komentarzu analitycy Banku BPH.

Jak prognozują analitycy Banku BPH rynek obligacji będzie zapewne kontynuował odrabianie strat poniesionych w ostatnich tygodniach.

"Spadkom rentowności sprzyjać powinno także zwycięstwo wyborcze Komorowskiego, które zwiększa prawdopodobieństwo wdrożenia koniecznych działań konsolidacyjnych w sferze finansów publicznych. W efekcie oczekujemy spadków rentowności o ok. 5 pb w dniu dzisiejszym" - oceniają analitycy Banku BPH.