37 firm zostało nagrodzonych w sobotę podczas Letniej Wielkiej Gali Business Center Club (BCC) za wyniki finansowe i jakość produktów. Uhonorowano również polityków: Bronisława Komorowskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Radosława Sikorskiego i Adama Szejnfelda.

Podczas gali najlepszym polskim firmom i ich szefom wręczono Diamenty do Złotych Statuetek Lidera Polskiego Biznesu. Wśród 37 wyróżnionych były przedsiębiorstwa, które otrzymały Diamenty po raz pierwszy oraz takie, które zostały nagrodzone po raz kolejny. W gronie tych pierwszych znalazły się: ESAB, CONTROL PROCESS, FERRO, MALOW, Nordea Bank Polska, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Port Lotniczy Gdańsk i ZETKAMA.

Po raz dziewiąty Diament otrzymały: firma branży chemicznej ANWIL i przedsiębiorstwo logistyczne Schenker.

Jak poinformowało jury konkursu, przy przyznaniu wyróżnień brano pod uwagę nie tylko wskaźniki ekonomiczne, ale również jakość i nowoczesność produktów, a także zaangażowanie w działalność charytatywną i dbałość o środowisko naturalne.

Podczas gali wręczono także Honorowe Medale Europejskie za przybliżanie idei Unii Europejskiej w środowisku przedsiębiorców. W tym roku przyznano je: pełniącemu obowiązki prezydenta marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu za umacnianie polskiej polityki zagranicznej i promowanie polskiej gospodarki w ramach Unii Europejskiej oraz premierowi Włodzimierzowi Cimoszewiczowi za propagowanie idei europejskich i działania na rzecz wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Business Centre Club postanowił uhonorować też posła Adama Szejfelda Piórem BCC za pakiet 21 ustaw, których celem było odbiurokratyzowanie gospodarki, uproszczenie procedur rejestracji firm (jedno okienko), ograniczenie liczby i czasu kontroli w przedsiębiorstwach. Ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu nadano z kolei tytuł Promotora Polskiej Gospodarki i wręczono Pióro BCC za nadanie polityce zagranicznej priorytetów gospodarczych oraz wspieranie przez korpus dyplomatyczny aktywności polskich firm zagranicą.

BCC to istniejący od 1991 roku prestiżowy klub przedsiębiorców i największa w kraju organizacja indywidualnych pracodawców. Do BCC należy 2500 członków (osób i firm).