Liczę na dobrą współpracę z Markiem Belką oraz Narodowym Bankiem Polskim (NBP), wynika z czwartkowej wypowiedzi ministra finansów, Jacka Rostowskiego. Szef resortu finansów liczy także na szybką ugodę w sprawie elastycznej linii kredytowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym o elastyczną linię kredytową (FCL).

"Liczę na dobrą współpracę, taka jak powinna być na zasadzie ustawy o NBP i Konstytucji czyli, że bank centralny współpracuje z rządem w kwestii polityki gospodarczej, o ile to nie kłóci się z osiągnięciem zasadniczego celu jakim jest osiągnięcie stabilnej wartości złotego. I jestem pewien, że taka współpraca będzie i nie będzie to ograniczało niezależności NBP" - powiedział dziennikarzom w kuluarach Sejmu Rostowski.

Minister finansów potwierdził także, że rząd jest nadal zainteresowany przedłużeniem umowny z MFW o elastyczną linię kredytową, a której od początku przeciwny jest zarząd NBP.

"Myślę, że teraz to będzie łatwiejsze" - wyjaśnił minister finansów.

Wcześniej Sejm wybrał w czwartek Marka Belkę na nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Za jego wyborem głosowało 253 posłów, przeciw było 184, nikt się nie wstrzymał.