"Ta kandydatura jest chyba najlepszą z możliwych dlatego, że po pierwsze jest wysoce merytoryczna i pozwala na pełne zapewnienie apolityczności tego niezmiernie ważnego stanowiska w państwie polskim. Będzie także pozwalała na ścisłą współpracę między Bankiem Centralnym i rządem" - powiedział Rostowski na konferencji prasowej.

Dodał, że spójne działania między NBP a rządem są potrzebne szczególnie teraz, w miesiącach natężenia się kryzysu finansów publicznych w Europie, oraz będą potrzebne przez co najmniej kilka następnych lat.

"Myślę, że współpraca z NBP będzie teraz we wszystkich obszarach znacznie łatwiejsza i będziemy mieli większą decyzyjność w NBP" - powiedział. Wyjaśnił, że obecnie mamy do czynienia z prezesem, który "pełni obowiązki prezesa" (Piotr Wiesiołek zastąpił zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem Sławomira Skrzypka - PAP), co oznacza, że w banku trudniej jest podejmować decyzje.

Rostowski ocenił, że z punktu widzenia politycznego decyzja marszałka Komorowskiego jest "gestem pojednania"

Rostowski pozytywnie ocenił, że ze wskazaniem kandydata na prezesa NBP nie czekano na nowego prezydenta. "Tak naprawdę musielibyśmy czekać na to do początku września, w sytuacji, w której (...) z dnia na dzień, a na pewno z tygodnia na tydzień, natęża się kryzys europejskich finansów publicznych" - powiedział. "Sytuacja jest na tyle groźna (...), że nie widzę innego wyjścia niż szybką nominację i szybki wybór prezesa, a ten kandydat jest szczególnie dobry" - dodał.

Minister Rostowski ocenił, że z punktu widzenia politycznego decyzja marszałka Komorowskiego jest "gestem pojednania".

Zaznaczył, że Belka był "pomocny" w pracach nad udostępnieniem Polsce w ub.r. Elastycznej Linii Kredytowej z MFW, co - według ministra - w bardzo znaczący sposób ustabilizowało kurs złotego i polską gospodarkę w 2009 r.

Rostowski podkreślił, że prof. Belka jest ekonomistą o renomie międzynarodowej akademickiej. "Ma olbrzymie doświadczenie w służbie publicznej w Polsce" - powiedział. Dodał, że Belka był i jest kluczową osobą w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, jest wysoko ceniony w europejskich środowiskach ekonomicznych.

"Kiedy natęża się europejski kryzys finansów publicznych, nie jest dobry moment na obniżenie czy zniesienie podatku"

Minister poinformował, że jest przeciwnikiem likwidacji tzw. podatku Belki, 19-proc. zryczałtowanego podatku od zysków kapitałowych. "Kiedy natęża się europejski kryzys finansów publicznych, nie jest dobry moment na obniżenie czy zniesienie podatku" - powiedział. Dodał, że jest zdania, iż ten podatek był i jest uzasadniony.

Minister zapewnił, że w tym roku deficyt sektora finansów publicznych "na pewno" nie przekroczy 55 proc. PKB. Pytany o perspektywy przystąpienia Polski do strefy euro powiedział: "2015 r. jest realną datą przystąpienia, 2014 r. jest możliwą, ale także możliwą datą jest 2016 r."

Pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że Marek Belka jest kandydatem na szefa Narodowego Banku Polskiego. W przyszłym tygodniu jego kandydatura będzie głosowana w Sejmie. Komorowski poinformował, że Belka zgodził się kandydować.