Bronisław Komorowski pełni obowiązki prezydenta, dlatego nie powinien wyznaczać bez konsultacji kandydata na szefa Narodowego Banku Polskiego - uważa poseł PiS Adam Hofman.

Komorowski poinformował, że kandydatem na prezesa NBP jest Marek Belka. W przyszłym tygodniu jego kandydatura będzie głosowana w Sejmie. Komorowski poinformował, że Belka zgodził się kandydować.

Poseł PiS w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie podkreślił, że Polska potrzebuje dobrego szefa NBP wybranego "w zgodzie politycznej".

"Żałuję, że marszałek Sejmu bez konsultacji wyciąga taką kandydaturę. Sadzę, że Polska jest ważniejsza niż rozgrywka polityczna. Marszałek zachował się jak funkcjonariusz PO i wyciągnął kandydata z nikim nie rozmawiając" - powiedział Hofman.

Poseł PiS podkreślił, że marszałek Sejmu, który pełni obowiązki głowy państwa, ma legitymizację pochodzącą z konstytucji, nie z demokratycznych wyborów.

"To jest już kolejna nominacja pełniącego obowiązki państwa marszałka Komorowskiego"

"W interesie PO jest zabranie głosów Grzegorzowi Napieralskiemu (kandydatowi SLD na prezydenta - PAP). Marszałek Komorowski zachował się jak spin doktor swojej partii, a nie człowiek konsultujący z opozycją szefa jednej z ważniejszych instytucji państwa" - ocenił.

"To jest już kolejna nominacja pełniącego obowiązki państwa marszałka Komorowskiego. Miała być zgoda, jedność. Mieliśmy rozmawiać, żeby to była kandydatura ponadpartyjna" - dodał Hofman.

Marszałek zapowiedział, że jeszcze w czwartek odbędą się konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie kandydatury Belki. Dodał, że tą sprawą zajmie się także sejmowa komisja finansów publicznych.