Potem akcje Kulczyk Oil Ventures (KOV) odbiły się, i około godz. 10 wyszły na niewielki, 1,1-procentowy plus. Przy tych poziomach zabrakło jednak chętnych do kupowania papierów. Notowania spółki ponownie zaczęły spadać, choć nie tak mocno jak na początku.

Taki przebieg debiutu był zgodny z przewidywaniami „DGP”. Analitycy i zarządzający spodziewali się, że w przypadku spadków na całej giełdzie KOV będzie tracił, ale nie więcej niż kilka procent. Skalę spadków będzie bowiem ograniczać struktura nowych akcjonariuszy firmy. Ze sprzedawanych akcji nowej emisji KOV zaledwie 3,4 proc. (5,7 mln sztuk) trafiło do inwestorów indywidualnych. I to oni właśnie mogli sprzedawać walory na początku sesji.

Z majowej oferty spółka pozyskała od inwestorów 314,5 mln zł. To o ponad połowę mniej, niż pierwotnie zakładała. Według Dariusza Mioduskiego z rady dyrektorów KOV te pieniądze zaspokajają potrzeby finansowe firmy na rok. Spółka sfinansuje dzięki nim między innymi kupno producenta gazu na Ukrainie, co najmniej cztery odwierty w Brunei i opłaci badania sejsmiczne w Syrii.

– Pierwotnie oferta była skonstruowana tak, aby pozostały nam pieniądze także na finansowanie nowych projektów i przejęć – powiedział „DGP” Dariusz Mioduski.

Nie wyklucza, że w poszukiwaniu nowych środków KOV może znowu zwrócić się do inwestorów. Jeśli spółka zdecyduje się na kolejną emisję akcji, nie dojdzie do niej wcześniej niż za rok.

Z wiodącej roli w KOV na pewno nie zrezygnuje Jan Kulczyk. Firma, przez którą biznesmen realizuje swoje inwestycje, Kulczyk Investments, już zapowiedziała, że zamierza utrzymać pozycję strategicznego lidera w konsorcjum inwestorów w KOV. Kulczyk Investments objął akcje o wartości blisko 155 mln zł i kontroluje teraz 48,55 proc. KOV.

Na wczorajszym zamknięciu kurs Kulczyk Oil Ventures spadł o 3,2 proc., do 1,83 zł.