System służy przede wszystkim do wysyłania pieniędzy za pośrednictwem telefonu komórkowego. Wystarczy wystukać na klawiaturze wybrany wcześniej numer PIN, numer telefonu odbiorcy oraz kwotę. Numer PIN trzeba przesłać odbiorcy. System transferuje pieniądze na konto adresata i informuje go o tym w SMS-ie, przesyłając jednocześnie numer transakcji.

Pieniądze można pobrać też z bankomatu obsługującego system Hal-Cash bez konieczności używania karty (wystarczy telefon, wpisanie kodu PIN i innych przesłanych wcześniej danych).

Z systemu korzystać można w 1400 bankomatach Euronetu, z którym Hal-Cash podpisał umowę po wejściu do Polski.

To tylko jedna z wielu ofert płatności mobilnych, jaka w ostatnim czasie pojawiła się w naszym kraju. Możliwość płacenia za pomocą komórki uruchomił Polkomtel, operator sieci Plus, razem z bankiem BZ WBK oraz Visa Europe. Na dokonywanie przelewów pozwala technologia NFC (łączność bliskiego zasięgu) i aplikacja płatnicza umieszczona w aparacie telefonu (Visa Wave). Jeszcze w tym roku operator może wprowadzić usługę także z innym bankiem. Na razie korzysta z niej grupa wybranych klientów.

Z kolei we współpracy z Polbankiem i MasterCardem zbliżeniowy system płatności PayPass (rachunek można zapłacić po przystawieniu komórki do czytnika w kasie) wprowadziła Era. Teraz operator szykuje kolejny system z MasterCardem i Inteligo w technologii NFC. Testy ruszyć mogą 20 maja. Poza PTC i Polkomtelem wprowadzenia zbliżeniowych płatności spodziewać się można w Orange i Play. Operatorzy testowali wspólnie taki system już w ubiegłym roku.

– Bankowość mobilna jest w zasięgu ręki. Klienci chcą już z niej korzystać – mówi „DGP” Jacek Komaracki, dyrektor zarządzający pionem bankowości elektronicznej PKO BP, odpowiedzialny za rozwój Inteligo.

Według niego usługi tego typu mają szanse zdobyć większą liczbę klientów. Zarówno jednak dla banków, jak i operatorów komórkowych długo jeszcze będą one miały charakter przede wszystkim wizerunkowy.

Jednak z czasem mogą się stać dla sieci komórkowych dodatkowym źródłem przychodów z prowizji pobieranej za każdą transakcję.

– Na koniec roku liczba terminali akceptujących płatności zbliżeniowe Visa payWave zarówno kartą, jak i komórką ma osiągnąć w Polsce kilkanaście tysięcy – mówi Adam Suchenek, rzecznik Plusa.

Robert Rajewski, prezes zarządu Hal-Cash Central Eastern Europe, duży potencjał widzi w przelewach zagranicznych (według niego Polska to pod tym względem piąty największy na świecie rynek). Jego szacunkowa wartość to co najmniej 6 mld euro, głównie za sprawą Polaków mieszkających na stałe w Anglii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.