Ceny opałowych gatunków węgla z Kompanii Węglowej, obniżone w marcu o 12 proc., do sierpnia wrócą do poziomu z ubiegłego roku, a potem już nie wzrosną. Oznacza to, że w stosunku rocznym nie będzie podwyżki cen węgla - wynika z czwartkowej informacji firmy.

Taka polityka cenowa służy zachęceniu klientów do kupowania węgla wiosną i latem - w marcu cenę zauważalnie obniżono, a teraz z miesiąca na miesiąc będzie ona o 2-3 proc. podnoszona, by w sierpniu powrócić do wcześniejszego poziomu. Potem nie są planowane podwyżki.

"Kompania Węglowa utrzyma w roku 2010 ceny węgli opałowych na poziomach nie wyższych od cen z grudnia 2009" - podała w czwartek firma w komunikacie.

We wtorek przedstawiciele Kompanii podawali, że w grudniu tego roku cena osiągnie 105 proc. tej z grudnia 2009 r. W czwartek spółka wycofała się z tej informacji, zapewniając, że poziom cen węgli opałowych w końcu tego roku będzie nie wyższy jak rok wcześniej.

Choć z początkiem maja cena węgla tego typu zwiększyła się o ok. 2-3 proc., rzecznik KW Zbigniew Madej przekonuje, że wobec marcowej, 12-procentowej obniżki, trudno obecną korektę cen traktować jako podwyżkę - cena jest i tak niższa niż jeszcze np. trzy miesiące temu.

"Ze względu na sezonowość sprzedaży węgla zużywanego do celów opałowych, Kompania Węglowa co roku stosuje ścieżkę cenową zachęcającą do zaopatrywania się w węgiel w miesiącach wiosenno-letnich" - wyjaśnił Madej.

"Premiując wcześniejszy zakup węgla niższą ceną zakupu chcemy uniknąć napięć związanych z tworzeniem się wielodniowych kolejek w okresie jesienno-zimowym oraz dostosować odbiór węgla do jego podaży - stałej w każdym z miesięcy roku i niezależnej od zapotrzebowania" - wyjaśnił Madej.

Rzecznik podkreślił, że polityka cenowa firmy wobec indywidualnych odbiorców nie przewiduje w tym roku podwyżki, a stabilizację cen na poziomie z 2009 r., przy jednoczesnym umożliwieniu klientom tańszych zakupów wiosną i latem.

Taka polityka cenowa dotyczy tzw. węgli grubych i średnich, sprzedawanych luzem. Chodzi o węgiel opałowy, kupowany najczęściej przez odbiorców indywidualnych czy komunalnych. To m.in. ekologiczne gatunki retopal i boruta, oraz węgli grubych, tzw. kostki i orzecha.