Nie było zaskoczenia. Rada giełdy wybrała w piątek Ludwika Sobolewskiego na prezesa zarządu spółki zarządzającej warszawskim parkietem.

Razem z prezesem został powołany na czteroletnią kadencję nowy zarząd GPW. Nie różni się niczym od dotychczasowego. Adam Maciejewski będzie w nim odpowiadał za sprawność systemu transakcyjnego, Lidia Adamska za finanse, a Beata Jarosz za regulacje i relacje z uczestnikami rynku.

Dotychczasowy zarząd nie miał praktycznie żadnej konkurencji. Oprócz jego członków w ogłoszonym w marcu konkursie wystartowało zaledwie dwóch innych kandydatów. Jeden z nich walczył o dwa stanowiska: prezesa i członka zarządu.

– Wybór Ludwika Sobolewskiego na drugą kadencję to bardzo dobra wiadomość dla rynku kapitałowego. Jego dotychczasowe osiągnięcia dobrze wróżą rynkowi na przyszłość – mówi „DGP” Cezary Burzyński, prezes PKO TFI.

Najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed nowymi władzami GPW, to debiut akcji giełdy na parkiecie oraz wybór nowego systemu transakcyjnego.

– Są to wydarzenia, na których powinien skoncentrować swoją działalność nowy zarząd – mówi Wiesław Rozłucki, były prezes warszawskiego parkietu.