Szanowni Państwo
Bezpieczeństwo pracy, kojarzące się pracodawcom dotychczas często wyłącznie z zapewnieniem pracownikowi zwykłego ubrania roboczego, odeszło - na szczęście - do przeszłości. Obecnie dostępne są bezpieczne technologie, nowoczesne środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, a także źródła informacji, w tym internet, który w skali globalnej upowszechnia najnowszą wiedzę o zagrożeniach zawodowych oraz sposobach ich ograniczania i eliminowania.
Jednak wielu pracodawców, zwłaszcza prowadzących nowo powstające małe i średnie przedsiębiorstwa, nie mając odpowiedniej wiedzy i świadomości, zarządza firmami, nie nadając właściwej rangi sprawie bezpieczeństwa zatrudnionych tam ludzi. Świadczą o tym wyniki prowadzonych kontroli i dane statystyczne dotyczące wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Ta sytuacja powoduje poważne koszty społeczne, pozbawiając wielu pracowników zdolności do dalszej pracy, a pracodawców i państwo naraża na wymierne koszty szacowane w Polsce na około 20 mld zł rocznie.
Tymczasem dostępne analizy ekonomiczne pokazują, że każda złotówka wydana na zapewnienie bezpieczeństwa pracy przynosi konkretne korzyści m.in. w ramach systemu ubezpieczeń, który uzależnia wysokość składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych od poziomu bezpieczeństwa w danym przedsiębiorstwie. Wielu pracodawców nie ma jednak świadomości, że w całym procesie pracy najsłabszym ogniwem jest człowiek i że dbałość również o jego kondycję psychofizyczną powinna być przedmiotem troski także w interesie pracodawcy.
O tym, że warunki pracy w Polsce odbiegają od standardów europejskich, świadczą chociażby dane dotyczące wzrastających wskaźników częstości wypadków przy pracy ze skutkiem śmiertelnym, rosnącego poziomu stresu czy dolegliwości mięśniowo-szkieletowych.
Wśród wyzwań, przed którymi stanęła Polska po przystąpieniu do Unii Europejskiej, jest więc dostosowywanie warunków pracy do standardów, które określają dyrektywy UE, w większości wdrożone już do naszego prawa krajowego. Strategicznym zadaniem państwa w tym zakresie jest poszukiwanie i tworzenie nowoczesnych rozwiązań prawnych, technicznych i organizacyjnych, które pozwolą pracodawcom odpowiedzialnym - na podstawie Konwencji nr 155 Międzynarodowej Organizacji Pracy, a także Kodeksu pracy - za zapewnienie bezpieczeństwa pracy, wywiązać się z tego obowiązku.
Stworzeniu takich rozwiązań służył ustanowiony przez Radę Ministrów, na wniosek właściwego ministra ds. pracy i ministra właściwego ds. nauki, program pn. „Dostosowywanie warunków pracy w Polsce do standardów Unii Europejskiej”, którego głównym koordynatorem i realizatorem był Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z 14 innymi placówkami naukowymi. Niektóre wyniki tego programu prezentujemy w tym dodatku do „Gazety Prawnej”. Więcej danych można uzyskać bezpośrednio w Instytucie lub na stronie internetowej www.ciop.pl. Zapraszamy serdecznie.
DOSTOSOWYWANIE WARUNKÓW PRACY W POLSCE DO STANDARDÓW UNII EUROPEJSKIEJ
To program wieloletni realizowany w latach 2002-2007. Został ustanowiony przez Radę Ministrów na wniosek Ministra Pracy i Polityki Społecznej we współdziałaniu z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Głównym koordynatorem i wykonawcą programu jest Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z 14 jednostkami naukowymi w kraju.
Wyniki programu
■ znormalizowane metody badania i oceny środowiska pracy
- wartości NDS dla 130 substancji chemicznych
- wytyczne szacowania ryzyka zdrowotnego dla 30 substancji rakotwórczych
- metody oznaczania 60 substancji chemicznych w powietrzu na stanowiskach pracy
■ rozwiązania techniczne i organizacyjne
- 230 nowych oraz 180 zweryfikowanych metod i procedur badania zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia
- 104 nowe stanowiska do badań spełnienia, zgodnie z uregulowaniami UE, wymagań bezpieczeństwa pracy i ergonomii
- 77 nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych mających na celu poprawę warunków pracy
- 133 kryteria, wymagania i zalecenia do poprawy warunków pracy
■ rozwój powszechnego systemu edukacji w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na poziomie oświaty szkolnej, szkół wyższych oraz podyplomowych kadr specjalistycznych w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy poprzez opracowanie nowoczesnych programów i materiałów edukacyjnych oraz pomocy multimedialnych
prof. dr hab. med. Danuta Koradecka
Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama