Dobre zboża też posłużą do produkcji prądu

autor: Ireneusz Chojnacki22.03.2010, 03:00

To nieprawda, że w celach energetycznych będzie można spalać tylko zboża złej jakości, jak deklarowali rząd i producenci zbóż. Do pieca pójdą też wysokogatunkowe rośliny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (18)

  • rzizmont_89(2010-05-10 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    Nie chciałbym być złym prorokiem, ale lepiej, żeby tzw. spalanie zboża <bo "taniej i ekologicznie"> się na nikim później nie zemściło; W Polsce już dziś co 5-te dziecko jest niedożywione, więc nic nie stoi na przeszkodzie-zacznijmy palić pszenicą i innymi gatunkami "spożywczych zbóż" w piecach-na pewno będzie nam się lepiej przez to żyło-ciekawe komu??? Naszym kieszeniom!!! A potem znowu w razie potrzeby sobie przyjedzie kilka składów zboża z Zachodu-i nikt się nie dowie że to z importu bo każda mąka wygląda tak samo a jak jesteśmy w strefie Schengen to w ogóle trudno, żeby cokolwiek takiego wyciekło-Czysty zysk... Tylko dla kogo?? Skoro zboża są nieopłacalne w produkcji może czas na surowce odnawialne na skalę krajową a nie tylko na konwencjonalnych surowcach ciągnie cały kraj-może to by pomogło?brykietem z biomasy mozna palić w zwyklych piecach węglowych a cena jest polowe niższa niż za węgiel.WRTO TO PRZEMYŚLEĆ-zeby za kilka lat ludzie nie zaczęli palić chlebem bo tanio!!!

    Odpowiedz
  • Wzorowy obywatel(2010-03-22 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    DZISIEJSI LUDZIE TO GŁUPKI I BEZMÓZGI. JAK MOŻNA MARNOWAĆ JEDZENIE KIEDY MAŁE I NIE WINNE DZIECI UMIERAJĄ Z GŁODU BO NIE MAJA NIC DO JEDZENIA

    Odpowiedz
  • PAWLAK - wybijamy ZĘBY MŁOTKIEM,(2010-03-22 16:34) Zgłoś naruszenie 00

    bo producent młotków zgłosił MAŁY POPYT na MŁOTKI /i spada cena/.

    Odpowiedz
  • zz(2010-03-22 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    czyli ze zboza wolno robic wodke i promowac patologie, ale juz podgrzac wody w elektorcieplowni nie mozna, zeby sie czlowiek umyl i nie placic za to kolosalnych stawek??

    O to Polska wlasnie, tu sie pije!

    Odpowiedz
  • do tak i siak(2010-03-22 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    To idź do Rządu i obniż te ceny gazu i oleju opałowego.
    Życzę powodzenia.

    Odpowiedz
  • Obniżać ceny????(2010-03-22 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    No tu masz rację.
    Tylko jak zmusić dostawców paliw wszelakich czy tam producentów żywności do obniżania cen.

    Myślę że odmiana zbóż energetycznych nie nadających się do konsumpcji pogodzi wszystkich

    Odpowiedz
  • tak i siak(2010-03-22 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Głąby! Niech obniżą ceny gazu i oleju opałowego. Ludzie przerabiają kotłownie na węglowe i bardzo słusznie, skoro taki pasztecik rządzący wysmażyli.
    Węgiel będzie opałem, dopóki złoża się nie wyczerpią - Unia może chcieć.

    Odpowiedz
  • Barany nie ludzie!!!(2010-03-22 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    CZY KTOŚ NA ŚWIECIE PALI ZBOŻE??? - ja tego nie słyszałem;
    - obniżać ceny wyrobów zbożowo-mącznych /a kto powiedział, że ceny mają tylko rosnąć??/;
    - obniżać ceny pasz.
    Zacznijmy się ekologicznie odżywiać i ekologicznie karmić zwierzęta - a nie palić /tylko po to, żeby nie obniżyć cen - BARANY nie ludzie/.

    Odpowiedz
  • Do Górnika(2010-03-22 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby było ciekawiej Unia dofinansowuje specjalne piece C.O. do spalania owsa specjalnie dla rolników ... ano po to by nie ztrówać gleby pyłami ze spalania węgla bo te ze spalania biomasy są biologicznie obojetne.

    I to Unia w końcu wymusi rozwiązania proekologiczne i ocięcie od węgla.
    Nawet Chiny już nie wydobywają węgla tylko imporują z Australii gdzie ostanio ściąga się polskich górników co sam jako górnik wiesz.

    Poza tym za 3 lata Chiny wybudują pół setki elektrowni atomowych i zamkną węglowe więc australia będzie miała jego nadwyżki.

    Odpowiedz
  • Górnicy już widzą konkurencję(2010-03-22 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    No bo jaki opał weźmie własciciel domu - węgiel po 800zł za tonę czy zboża po 300zł za tonę. Łatwo przewidzieć wynik.

    Odpowiedz
  • Konsument(2010-03-22 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    A moze dzieki PSL-i Waldkowi Pawlakowi bedziemu jesc z rana BRYKIETY z WEGLA.???

    Odpowiedz
  • Gornik(2010-03-22 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Tym SKANDALEM powinna sie zajac Krajowa Rada Piekarstwa i Cukiernictwa.Co KRPIC zamierza w tej bulwersujacej sprawie zrobic/.Przeciez rolnicy dostaja DOPLATY OBSZAROWE z UE na produkcje zboz do produkcji ZYWNOSCI a nie na opal!!!

    Odpowiedz
  • Ziarnko do ziarnka(2010-03-22 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    A do jedzenia sprowadzimy smaczny i zdrowy chlebek z zachodu z okresem przydatności do spozycia 25 lat. Smacznego

    Odpowiedz
  • Owies jest najlepszy do piecy podajnikowych(2010-03-22 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jak się wsypuje ten drobny węgiel zwany nie wiadomo dlaczego Ekogroszkiem to człowiek się wybrudzi i z popiołem nie wiadomo co robić.

    Wsypiesz czysty złoty owies to zero pyłu, zero popiołu i spaliny maja ładny zapach, a nie smród i czarny dym jak z krematorium.

    I to jest nasze Ekopaliwo

    Odpowiedz
  • Jest problem ze skupem zbóż(2010-03-22 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    A ekologicznego opału potrzebują wszyscy.
    Więc co ma robic rolnik by zarobić jakiś grosz?

    Czy ma ścibolić i ręcznie sadzić, a potem ścinać nożykiem wierzbę energetyczną czy zykłym siewnikiem siać owies i zbierać go kombajnem, a potem ziarno sprzedać na opał.

    Od węgla masz kwaśne deszcze - a jak spalisz 2 razy tańszy owies to zero popiołu, zresztą te rzesztki popiołu po owsie można wysypac na grządki.

    My Polacy zawsze ale to zawsze szukamy dziury w całym.

    Odpowiedz
  • realista(2010-03-22 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    napewno spowoduje to wzrost cen żywności

    Odpowiedz
  • xxx(2010-03-22 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    A później kogo-co będą palić ?

    Odpowiedz
  • tak i siak(2010-03-22 07:56) Zgłoś naruszenie 00

    Amerykanie topią zboże w Oceanie, Polacy będą spalać, a dzieci umierają z głodu. Liczy się kasiora. Hipokryzja do potęgi!

    Odpowiedz