Trendy

Wśród polskich odbiorców najpopularniejszą końcówką jest .pl - liczba jej rejestracji przekroczyła 1,7 mln. Jest ona często dodawana przez Internautów do adresów WWW w sposób intuicyjny. Tuż za domeną .pl w rankingu popularności znajdują się rozszerzenia: .eu, .com oraz .com.pl, których Polacy zarejestrowali kolejno ok. 188, 275 tys. oraz 300 tys. Przedsiębiorcy często stają przed dylematem, na jakie rozszerzenie zdecydować się jako główne. Dla firm działających jedynie w Polsce, podstawowa domena powinna mieć zakończenie .pl. Jednak w przypadku firm kierujących ofertę do odbiorców z całej Europy, korzystniejszym rozwiązaniem jest użycie domeny .eu. Przedsiębiorstwa decydujące się na zakup domen .eu oraz .pl z użyciem znaków diakrytycznych, powinny pamiętać o rejestracji analogicznego adresu WWW w wersji bez "ogonków".

W pakiecie

Nabywając pakiet domen, firma ułatwi klientom dotarcie do serwisu oraz zabezpieczy nazwę strony WWW. Przykład: przedsiębiorstwo "SQL Travel", organizujące wyjazdy zagraniczne dla szkół z terenu całego kraju. W swojej ofercie SQL Travel ma również wynajem autokarów. Posiada biuro w Warszawie oraz punkt wyjazdowy w Pruszkowie. Podstawowe domeny, które powinno zarejestrować to adresy z użyciem nazwy firmy w połączeniu z najpopularniejszymi końcówkami. Ponieważ nazwa składa się z dwóch członów, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie więc rejestracja dwóch wersji - z myślnikiem oraz bez: www.sqltravel.pl, www. sql-travel.pl, www.sqltravel. com.pl, www.sql-travel.com. pl, www.sqltravel.com, www. sql-travel.com, www.sqltravel.eu, www.sql-travel.eu. Kolejnym krokiem powinna być rejestracja adresów z rozszerzeniami regionalnymi: www.sqltravel.waw.pl, www.sql-travel.waw.pl, www.sqltravel.warszawa.pl, www.sql-travel.warszawa.pl, www.sqltravel.pruszkow.pl, www.sql-travel.pruszkow.pl. Następnie przedsiębiorstwo powinno zarejestrować domeny funkcjonalne, odpowiadające profilowi działalności:www.sqltravel.turystyka.pl,www.sql-travel.turystyka.pl,www.sqltravel.szkola.pl, www.sql-travel.szkola. pl, www.sqltravel.auto.pl, www.sql-travel.auto.pl Nabywane adresy powinny mieć logiczny układ. W przypadku ww. firmy nielogiczne byłoby użycie końcówki .travel.pl wraz z pełną nazwą działalności, adres WWW miałby układ www.sqltravel. travel.pl. Jednak domena .travel.pl zastąpić może część nazwy: www.sql.travel.pl. W ten sposób adres zyskuje przejrzysty i sensowny układ.

Koszt utrzymania

Rejestracja adresu WWW na pierwszy okres abonamentowy to wydatek w granicach kilku lub kilkunastu złotych. Niektórzy rejestratorzy oferują możliwość nabycia domeny już za 0 zł. Tak więc rejestracja wielu adresów nie wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi. Firma "SQL Travel" za rejestrację ww. domen zapłaciłaby niecałe 160 zł. Przedłużenie każdej z nich na kolejny okres abonamentowy to wydatek od 50 do 100 zł. Roczna prolongata 21 domen kosztowałaby "SQL Travel" 1375 zł - niecałe 115 zł miesięcznie. Jest to bardzo niski koszt, wystarczy zestawić go z miesięcznymi rachunkami telefonicznymi.