Od stycznia 2010 roku weszła w życie rekomendacja Związku Banków Polskich. Wprowadza ona udogodnienia przy przenoszeniu rachunku do innego banku, którym to w skrócie powinien się zająć nasz nowy bank do którego przenosimy konto. Nie będziemy jednak opisywać szczegółowo proponowanych rozwiązań, niemniej jest to naszym zdaniem doskonały moment by zastanowić się, czy faktycznie nasze klasyczne konto jest dla nas najlepsze.

Krok 1: Sprawdź i porównaj taryfy opłat i prowizji

Jak mantrę w wielu naszych materiałach powtarzamy, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, zapoznać się dokładnie z taryfą prowizji i opłat, najlepiej w pełnej jej formie. W przypadku lokat, kont oszczędnościowych i produktów kredytowych w szczególności sprawdźmy oprocentowanie. Pozwoli to nam uniknąć różnych niespodzianek, jak dodatkowe opłaty za niektóre operacje związane z obsługą naszego konta.

Co bierzemy pod uwagę?

Nasz przykładowy klient zakłada konto i zasila je regularnymi wpływami z tytułu wynagrodzenia w wysokości 2500 zł . Nie jest zainteresowany załatwianiem wszystkich formalności drogą elektroniczną bo docenia korzystania z oddziałów Banku, ale chciałby mieć do niej dostęp. Aktywnie korzysta z konta, wykonując miesięcznie:
1. dwa przelewy przez Internet (do innego banku);
2. dwa przelewy przez telefon (jeden do własnego banku, jeden do innego);
3. jeden przelew w placówce (do obcego banku);
4. cztery razy wypłaca gotówkę w bankomatach wskazanych przez jego bank jako bezprowizyjne;
5. trzy razy w bankomatach innych sieci;
6. realizuje dwa zlecenia stałe przez Internet.
Pod uwagę brano także roczną sumę opłat za prowadzenie rachunku i karty debetowej.

W powyższym zestawieniu znajdują się najbardziej standardowe opłaty związane z podstawowymi działaniami przy prowadzeniu rachunku osobistego. A należy zwrócić uwagę również na dyspozycje utworzenia nowych zleceń stałych, ich modyfikacji, poleceń zapłaty i ich miesięcznej obsługi oraz wielu innych. Dla przykładu koszt choćby ustanowienia zlecenia stałego może wynieść nawet 4 zł (przy 0 zł opłaty za jego realizację). Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty związane z obsługą bankowych teleserwisów i dostępu internetowego – czasem są to kilkuzłotowe opłaty miesięczne.

Nie przepłacaj! Porównaj i wybierz najtańsze konto!

Gdzie znajdziesz tanie konto…

Zwycięzcą rankingu jest Bank Zachodni WBK. Konto Wydajesz&Zarabiasz przy naszych założeniach charakteryzują niższe opłaty w stosunku do konkurencji – w rankingu roczna suma wydatków związanych z kontem wyniosła 120 zł. Zważywszy na fakt nowej kampanii, w której bank płaci 100 zł za otworzenie rachunku i zniesienie opłat za wypłaty z bankomatów obcych oferta staje się naprawdę atrakcyjna.

Kolejne w zestawieniu – konta Nordea i ex aequo Pocztowe Konto Standard i Konto z lokatą nocną w Alior Bank – również wyróżniają się na tle innych kont standardowych niskimi opłatami. Wykonując brane pod uwagę operacje związane z rachunkiem koszt ich rocznego utrzymania wyniesie nas poniżej 200 zł.

Lp.Nazwa bankuNazwa kontaRoczny koszt użytkowania rachunku w PLN
1.Bank Zachodni WBKKonto Wydajesz&Zarabiasz126,00
2.Bank PocztowyPocztowe Konto Standard192,00
Alior BankKonto z lokatą nocną192,00
3.Nordea BankNordea Spektrum216,00
4.BOŚ BankKonto Wyjątkowe228,00
5.BNP Paribas FortisKonto z pakietem L264,00
6.MultiBankMultiKonto ja z taryfą Comfort360,00
7.Citi HandlowyKonto Osobiste CitiKonto479,04
8.ING Bank ŚląskiKonto z Lwem Klasyczne786,00
9.Bank BGŻPlan Standardowy786,00