Zakup nowych pociągów jest zapisany w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2012 - poinformował we wtorek PAP wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Przetarg jest dwustopniowy - uczestnicy przetargu muszą zgłosić się do 8 kwietnia, wtedy komisja po sprawdzeniu oferentów, wybierze maksymalnie 10 firm, które otrzymają dokładną specyfikację wymagań samorządu. Po 40 dniach, w połowie maja br., zostanie wybrany zwycięzca przetargu.

Wieloczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne, powinny móc przewieźć ok. 450 pasażerów z prędkością 160 km/h. Nowe pociągi powinny w 75 proc. być niskopodłogowe, czyli dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Samorząd liczy, że za 500 milionów złotych uda się zakupić od 22 do 25 pociągów, z których pierwszy pojawi się na torach pod koniec 2011 roku, a ostatni pod koniec 2013 roku.

Obecnie Wielkopolska jest właścicielem 22 szynobusów spalinowych, które obsługują regionalne połączenia kolejowe w Wielkopolsce. Nowe składy kolejowe będą w przyszłości obsługiwały regionalne linie kolejowe w ramach powoływanej spółki Koleje Wielkopolskie.