Dla każdego zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością problematycznym momentem może być otwarcie jego obrad. Przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do przepisów o spółce akcyjnej, kodeks spółek handlowych nie reguluje kwestii otwarcia obrad zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kluczową rolę w przebiegu otwarcia obrad odgrywa więc umowa spółki lub zwyczaj.
Najczęściej zgromadzenie wspólników otwiera prezes lub członek zarządu albo rady nadzorczej, jeżeli jest obecny na zgromadzeniu, a w przypadku jego nieobecności – przedstawiciel większościowego wspólnika. Nie ma jednakże przeciwwskazań, aby robiła to jeszcze inna osoba, jeżeli w danej spółce tak się utarło.

Wymóg określonego kworum

W ogromnej większości przypadków rola osoby otwierającej obrady zgromadzenia kończy się na oświadczeniu, iż zgromadzenie zostało otwarte i zarządzeniu wyboru przewodniczącego zgromadzenia, a niekiedy także przedstawieniu porządku obrad zgromadzenia. Jednakże w szczególnych sytuacjach, na przykład gdy umowa spółki przewiduje wymóg określonego kworum dla ważności zgromadzenia wspólników, już na etapie otwarcia obrad zgromadzenia wspólników można stwierdzić, iż do zgromadzenia nie doszło. Dzieje się tak zwłaszcza w mniejszych spółkach, w których wspólnicy (lub ich przedstawiciele) oraz członkowie organów wzajemnie się znają i stwierdzenie braku kworum nie wymaga sporządzania szczegółowej listy obecności, sprawdzania tożsamości obecnych itp.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Wyboru przewodniczącego

Porządku obrad

Protokołu z obrad zgromadzenia

Podejmowania uchwał

Zasad głosowania

Przerwy w obradach

Opuszczenia obrad

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak przeprowadzić zgromadzenie wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.