Ministerstwo skarbu przygotowało raport dotyczący kosztów funkcjonowania związków zawodowych w spółkach z udziałem SP, na prośbę Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Rzecznik MSP podkreślił, że zestawienie to dotyczy 254 państwowych spółek. W ubiegłym roku spółki z udziałem SP wydały łącznie na utrzymanie związków ponad 50,8 mln zł.

Ekspertka PKPP Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek powiedziała w czwartek PAP, że Konfederacja zwróciła się o przygotowanie tych informacji, by zidentyfikować koszty funkcjonowania związków zawodowych w państwowych firmach.

"Mając takie dane, Konfederacja zastanowi się wspólnie ze związkami zawodowymi, jak one mogą wraz z zarządami spółek wpływać na poprawę efektywności pracy i jej warunków" - podkreśliła Krzysztoszek.

Ekspertka zwróciła uwagę, że ponad 47 proc. małych i średnich firm, badanych przez PKPP Lewiatan w 2008 r., oceniło, że w ogóle nie potrzebuje związków zawodowych. "Naszym zdaniem związki zawodowe są potrzebne. Chodzi jednak o to, by racjonalizować koszty ich funkcjonowania, a także o to, by związki współpracowały z szefami przedsiębiorstw" - wyjaśniła Krzysztoszek.

Rzecznik MSP poinformował, że roczne utrzymanie związków zawodowych w KGHM wynosi 8,5 mln zł, a w grupie Energa ponad 4,2 mln zł. Dla porównania w spółkach LOT, Telewizji Polskiej, czy Polskim Radiu jest to odpowiednio: 630 tys. zł, ponad 408 tys. zł i ok. 69,3 tys. zł.

Najtańsze związki działają natomiast w gliwickiej spółce Zakłady Maszyn Chemicznych Metalchem. Chodzi o 29 zł.