Ministerstwo Finansów chce zmienić przepis niepozwalający na dołączanie kolejnych ubezpieczonych do programu ubezpieczeń grupowych.
Grupa robocza ds. przeglądu praw ubezpieczeń gospodarczych działająca w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów, zaakceptowała projekt zmiany art. 829 par. 2 k.c., który utrudnia prowadzenie ubezpieczeń grupowych.
Chodzi głównie o zasadę przewidującą, że klient musi wyrazić uprzednią zgodę na zawarcie umowy ubezpieczenia na jego rachunek przez np. zakład pracy. W praktyce oznaczało to, że towarzystwa powinny najpierw zebrać grupę klientów, uzyskać od nich zgody i dopiero wtedy mogłyby uruchomić program. Niestety, nie można by było już do niego przystąpić (np. nowi pracownicy zaczynający pracę), bo nie wyrazili uprzedniej zgody.
- Teraz chcemy zapisać jasno zasadę, że tylko skuteczność objęcia danej osoby ochroną ubezpieczeniową będzie uzależniona od jej uprzedniej zgody. Umowa zacznie działać w stosunku do niej, dzień po wyrażeniu zgody - mówi Marcin Orlicki z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, jeden z twórców projektu zmian.
Mają być też doprecyzowane zapisy dotyczące uzyskania zgody ubezpieczonych na zmiany w umowach.
- Chcemy zapisać zasadę, zgodnie z którą na wprowadzenie zmian obojętnych lub korzystnych nie będzie potrzeba zgody ubezpieczonego - mówi Marcin Orlicki.
Za to zmiany niekorzystne będą musiały uzyskać akcept ubezpieczonego. Przy czym brak zgody będzie oznaczał zmiany tylko wobec zakresu ochrony tych osób, które nie wyraziły zgody, a nie całej grupy.
- Przy czym nie sądzę, żeby w razie sporu sąd usiłował rozstrzygać, czy np. zaproponowanie lepszej ochrony, ale za wyższą składkę, było korzystne czy nie. Uzna raczej, że podwyżka zawsze jest niekorzystna i wymaga zgody - mówi Marcin Orlicki.
PROPONOWANE NOWE BRZMIENIE ART. 829 PAR. 2
W umowie ubezpieczenia na życie zawartej na cudzy rachunek ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się nie wcześniej niż następnego dnia po tym, gdy ubezpieczony oświadczył ubezpieczającemu lub ubezpieczycielowi, stosownie do treści umowy ubezpieczenia, że chce skorzystać z zastrzeżenia na jego rzecz ochrony ubezpieczeniowej. Oświadczenie powinno obejmować także wysokość sumy ubezpieczenia. Zmiana umowy na niekorzyść ubezpieczonego lub osoby uprawnionej do otrzymania sumy ubezpieczenia w razie śmierci ubezpieczonego wymaga zgody ubezpieczonego.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama