Zostanie zniesiony obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę i zgłaszania budowy. Zastąpi je uproszczona procedura wpisów do rejestru robót budowlanych.
Uproszczenie procedur administracyjnych przy jednoczesnym zapewnieniu nadzoru i kontroli procesu inwestycyjnego przewiduje projekt nowelizacji prawa budowlanego, nad którym rozpoczęły się prace w Sejmie. Zaproponowane przez posłów z Komisji Przyjazne Państwo zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i zgłaszania budowy oraz uproszczenie wpisów do rejestru robót budowlanych ma doprowadzić do skrócenia procesu inwestycyjnego.
Projekt zawiera katalog obiektów, których budowa nie wymaga sporządzenia projektu budowlanego. Są to między innymi niektóre obiekty gospodarcze, indywidualne przydomowe oczyszczalnie ścieków, boiska szkolne, miejsca postojowe, przydomowe baseny i oczka wodne, przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne.
Roboty budowlane będzie można rozpocząć po dokonaniu wpisu do rejestru, pod warunkiem że w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych nie zostanie wydana decyzja o odmowie wpisu. Natomiast wpis do rejestru utraci ważność wówczas, gdy budowa nie zostanie rozpoczęta przed upływem dwóch lat lub została przerwana na czas dłuższy niż dwa lata.
Ustawa wejdzie w życie po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.