Jeżeli stronom nie uda się dojść do porozumienia w ciągu 20 dni, rozmowy mają być przedłużone.

Zarząd PZU informował o tym już w ubiegłym tygodniu. Grupa w ramach restrukturyzacji swoich spółek przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w tym roku o 2 tys. 316 etatów. Łączne zmiany restrukturyzacyjne mają objąć ok. 7,5 tys. osób.

Około 2 tys. 300 osób ma otrzymać wypowiedzenia zmieniające o "charakterze czysto formalnym". Oznacza to podpisanie nowych umów z pracownikami w związku ze zmianą nazw jednostek organizacyjnych, w których są zatrudnieni. Ponadto około 2 tys. 900 osób otrzyma nowe propozycje jeśli chodzi o zakres obowiązków bądź zmianę miejsca pracy.

"Związkowcy domagają się wstrzymania zwolnień grupowych ogłoszonych przez zarząd grupy PZU w ramach planowanych zmian restrukturyzacyjnych. Żądają ochrony miejsc pracy, szczególnie w rejonach kraju o wysokim bezrobociu. Chcą, by zarządy spółek PZU SA i PZU Życie SA zaczęły rozmawiać ze stroną społeczną w sprawie restrukturyzacji na podstawie rzetelnych analiz ekonomicznych" - powiedział we wtorek PAP przewodniczący NSZZ "S" w PZU Jerzy Lenart.

"W środę odbędzie się pierwsze spotkanie związków zawodowych z przedstawicielami zarządu grupy PZU w sprawie zwolnień grupowych. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu" - dodał Lenart.