Jak podkreśliła rzeczniczka prasowa spółki Autostrada Wielkopolska S.A., Zofia Kwiatkowska, jest to pierwsza w historii koncesjonariusza podwyżka.

"Wzrost cen dotyczy tylko jednej kategorii pojazdów, tj. motocykli i samochodów osobowych. Przejazd 150 km autostrady A2 będzie kosztował 36 zł, a cena za przejazd 1 km autostrady wzroście z 0,22 zł do 0,24 zł. Jest to pierwsza podwyżka od 7 lat i kształtuje się znacznie poniżej wskaźnika inflacji" - powiedziała Kwiatkowska.

Przyczyną wprowadzenia podwyżki jest wzrost kosztów bieżącego utrzymania autostrady oraz obsługi kredytów. W związku z tym wzrósł również koszt planowanych inwestycji, tj. rozbudowy i budowy nowych węzłów autostradowych.

"Podwyżka nie ma nic wspólnego z chęcią osiągnięcia wyższych zysków przez AW S.A. Dochody z opłat mają za zadanie zapewnić odpowiednie utrzymanie autostrady oraz obsługę kredytów. Zgodnie z umową koncesyjną i opisanym w niej modelem finansowym, AW S.A. zacznie osiągać zyski dopiero po 2018 roku, czyli po przewidzianej spłacie kredytów komercyjnych i kredytu EBI, a pierwsza wypłata dywidendy przewidziana jest na 2025 rok" - zaznaczyła Kwiatkowska.

"Spółka wprowadzenie podwyżki uzgodniła ze stroną publiczną"

Jak dodała, spółka, choć nie miała takiego obowiązku, wprowadzenie podwyżki uzgodniła ze stroną publiczną. Na początku lutego uzyskała od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad akceptację nowej ceny.

Według spółki, obecna cena (0,22 zł/km) jest niższa od ceny minimalnej zapisanej w umowie z rządem. W związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi i remontowymi, AW S.A. nie zdecydowała się na wprowadzenie podwyżki cen dla kierowców wcześniej.

Kwiatkowska podkreśla, że cena w wysokości 0,24 zł za km autostrady jest jedną z najniższych w Europie. We Francji za przejazd kilometrem autostrady należy zapłacić średnio ok. 30 groszy, we Włoszech ok. 27 groszy, a w Chorwacji ok. 22 groszy.