Sporządzając wspólnie z Open Finance ranking złotowych kredytów hipotecznych, wzięliśmy pod uwagę nie tylko standardową marżę, prowizje i oprocentowanie stosowane przez banki, ale też specjalne oferty dla klientów, którzy zdecydują się skorzystać z innych usług bankowych, w zamian za obniżenie opłat kredytowych. Ważnym czynnikiem było też to, czy bank domaga się udziału własnego w kredycie, albo jak duży musi być ten udział, oraz czy możliwe jest skredytowanie prowizji. Banki bardzo różnie oceniają zdolność kredytową przeciętnej rodziny i to kolejny czynnik, który uwzględniliśmy przy sporządzaniu naszej listy.

– Zwycięzcą jest bank Millennium. Widać, że bank znowu postawił na kredyty hipoteczne – mówi Marcin Krasoń z Open Finance.

W czasie poprzedniej hossy bank należał do najaktywniejszych na rynku kredytów hipotecznych, a później w zasadzie się z niego wycofał. Teraz powrócił i co prawda nadal nie udziela kredytów walutowych, ale wyraźnie zależy mu na zwiększeniu portfela pożyczek złotowych.

– W związku z obserwowaną stabilizacją sytuacji gospodarczej oraz poprawą na rynku mieszkaniowym już w ubiegłym roku uatrakcyjniliśmy naszą ofertę kredytów mieszkaniowych – mówi Wojciech Kaczorowski z Millennium.

Ta zmiana polityki kredytowej, podobnie jak w innych bankach, wynika też z faktu, że kredyty hipoteczne nadal należą do spłacanych bardzo regularnie.

– Z punktu widzenia ryzyka kredytowego kredyty hipoteczne są zdecydowanie najbezpieczniejszą częścią portfela kredytowego banków – mówi Janusz Jankowiak z firmy doradczej JJ Consulting.

Przed rokiem w czasie największego kryzysu średnia marża przy kredytach hipotecznych dochodziła do 3 proc., dzisiaj jest poniżej 2,5 proc. Wszystkie banki, z pierwszej czwórki naszego rankingu, stosują niższe marże. Jednak liderem pod tym względem jest BZ WBK.

Zobacz pełną treść: Najkorzystniejsze warunki kredytu hipotecznego w złotych oferuje bank Millennium