Porozumienie o współpracy obejmuje sprzedaż skroplonego gazu ziemnego (LNG) i udział polskich firm w przetargach dotyczących prac poszukiwawczych - powiedział cytowany przez APS minister energetyki i górnictwa Algierii Szakib Chelil.

Umowa dotyczy wielu dziedzin gospodarki, w tym użytkowania energii, promowania odnawialnych jej źródeł, wymiany doświadczeń w tej dziedzinie - dodał algierski minister po podpisaniu dokumentu.

Wicepremier Pawlak podkreślił z kolei, jak pisze agencja APS, "elementy strategiczne" tego porozumienia, jak np. "produkcja elektryczna czy LNG". Powiedział, że jego wizyta w Algierii pozwoli także na nawiązanie współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Wiele polskich firm wyraża zainteresowanie inwestowaniem w Algierii; dotyczy to m.in. spółki PGNiG, która - jak pisze agencja APS - otworzyła stałe przedstawicielstwo w Algierii.

Wartość wymiany handlowej między Polską a Algierią wyniosła w 2009 roku 378 mln dolarów - poinformowała ambasador RP w Algierze Lidia Milka-Wieczorkiewicz.