Grupa PZU w ramach restrukturyzacji swoich spółek przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w tym roku o 2316 etatów - poinformował w środę na konferencji członek zarządu PZU Rafał Stankiewicz. Dodał, że łączne zmiany restrukturyzacyjne obejmą ok.7500 osób.

Stankiewicz wyjaśnił, że w tym roku grupa planuje zlikwidować 2316 stanowisk pracy. Około 2300 osób ma otrzymać wypowiedzenia zmieniające o "charakterze czysto formalnym". Oznacza to podpisanie nowych umów z pracownikami w związku ze zmianą nazw jednostek organizacyjnych, w których są zatrudnieni. Ponadto około 2900 osób otrzyma nowe propozycje, jeśli chodzi o zakres obowiązków bądź zmianę miejsca pracy.

Stankiewicz poinformował, że dzięki restrukturyzacji zatrudnienia wzrośnie efektywność działania grupy. Obecnie koszty administracyjne stanowią 12 proc. składki przypisanej brutto dla zakładów majątkowych. "Chcemy zbliżyć się do 7-8 proc." - powiedział.

Stankiewicz zapowiedział, że negocjacje między przedstawicielami zarządu PZU, a związkami zawodowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia rozpoczną się 17 lutego. Dodał, że jeżeli nie uda się stronom dojść do porozumienia w ciągu 20 dni, negocjacje zostaną przedłużone.