Oto katalog najprostszych sposobów, dzięki którym zaoszczędzimy na rachunkach za energię, nie inwestując nawet złotówki.

Kąpiel
Bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie. Bo korzystając z niego, zużyjesz 4-krotnie mniej ciepłej wody. Jeśli ogrzewasz wodę własnym bojlerem, jego termostat ustaw na temperaturę
nie wyższą niż 60 stopni. Tyle wystarczy, żeby mieć dostatecznie gorącą wodę.

Gotowanie
Gotuj w jak najmniejszej ilości wody i korzystaj z przykrywek, dzięki którym zużyjesz co najmniej 15 proc. mniej gazu albo prądu. Pokrywkę podnoś tylko wtedy, gdy to niezbędne. Garnek stawiaj na środku palnika. Jeśli korzystasz z kuchni elektrycznej, pamiętaj, aby garnek stawiać na kółku grzewczym o tej samej średnicy albo na takim, które jest mniejsze od denka garnka (do 2 cm). Inaczej zmarnujesz do 20 proc. energii. Kuchenkę elektryczną wyłączaj na kilka minut przed zakończeniem gotowania, wykorzystując fakt, że dość wolno stygnie wykorzystujesz wtedy tzw. ciepło resztkowe). Kiedy gotujesz warzywa tradycyjnie bądź na parze, zagotuj najpierw wodę w czajniku zamiast na kuchence i przelej ją do garnka (czajnik do zagotowania wody potrzebuje nawet dwa razy mniej prądu niż kuchenka). Zamiast rozmrażać zamarznięte jedzenie w kuchence mikrofalowej albo ciepłej wodzie, wyjmij je wcześniej na noc i umieść w lodówce albo po prostu na kuchennym blacie.

Kuchenka mikrofalowa
Zużywa o wiele mniej energii niż piekarnik. Dlatego warto jej używać. Szczególnie przy przygotowywaniu małych porcji.

Piekarnik
Nie otwieraj drzwi piekarnika na zbyt długo. Śmiało możesz go wyłączyć na kilka minut przed skończeniem pieczenia. Piekarnik i tak będzie utrzymywał przez jakiś czas odpowiednią temperaturę, a nie będzie już pobierał prądu. Nie zawsze musisz go podgrzewać na długo przed włożeniem potrawy do środka. Piekąc bez rozgrzewania piekarnika, oszczędzisz do 20 proc. energii. Jeśli masz więcej rzeczy do upieczenia, wkładaj ciasto czy potrawę jedno po drugim, korzystając z nagrzanego piekarnika. Oszczędzisz wtedy połowę energii. Stosuj możliwie niską temperaturę.