Od dziś ruszamy z nową ofertą kredytów hipotecznych. Obniżamy marże na kredyty w euro o 0,8 pkt proc. Ze zmianą oferty wiążemy nadzieje na podniesienie sprzedaży – mówi DGP Łukasz Janda, odpowiedzialny w Raiffeisen Bank Polska za kredyty hipoteczne.

Marże kredytów w euro będą zaczynały się od 2,3 proc., natomiast w złotych – po obniżce o 0,4 pkt proc. – od 1,9 proc.

– Średnia marża w euro wynosi 3,5 proc., dla złotego 2,5 proc., ale to są średnie. Jest kilka banków, które oferują marże dla euro nawet poniżej poziomu 2,5 proc. To warta uwagi propozycja, podobnie jak marża w złotych poniżej 2 proc. – mówi Marcin Krasoń, analityk Open Finance.

Najlepsze oferty dla klientów

Ale marża w wysokości 2,3 proc., która sprawia, że oprocentowanie kredytu hipotecznego nieznacznie przekracza 3 proc., dostępna będzie dla tych klientów, którzy otworzą rachunek w banku i będą go regularnie zasilać, a także skorzystają z oferty karty kredytowej. Marcin Krasoń przypomina także, że Raiffeisen nie oferuje kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości.

Raiffeisen Bank Polska to już kolejny bank, który obniża marże w kredytach w euro na początku 2010 roku. Od początku roku marże kredytów hipotecznych obniżyło już kilka banków, m.in. Nordea, PKO BP, BOŚ, BGŻ czy ostatnio Deutsche Bank. Powodem są spadające koszty pozyskiwania euro na rynku międzybankowym. Choć oczywiście nie ma mowy o powrocie do sytuacji sprzed kryzysu, kiedy to polskie banki mogły pożyczać po stawkach EURIBOR czy LIBOR bez marży lub z minimalnym narzutem. Faktem jest jednak, że od listopada marże na rynku międzybankowym spadają. Jeszcze do niedawna wynosiły one 250–300 pkt bazowych, a w przypadku niektórych banków uznawanych za ryzykowne dochodziły do 500 punktów. Teraz banki mogą pożyczyć europejską walutę o 20–30 proc. taniej – choć skala obniżki zależy od konkretnego banku i tego, czy pożycza on środki na rynku czy od instytucji macierzystej. 

Więcej informacji: Banki obniżają koszty kredytów walutowych.

forsal.pl