Kwalifikacje polskich inżynierów, architektów i urbanistów będą uznawane we wszystkich krajach Unii.
Dziś sejmowa komisja infrastruktury zajmie się rządowym projektem nowelizacji ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów. Przewiduje on możliwość uznawania kwalifikacji polskich inżynierów, architektów i urbanistów w krajach UE.

Praca za granicą

- Polska uznaje uprawnienia zawodowe obywateli państw Unii, szczególnie naszych sąsiadów - Niemców czy Czechów. Niestety, uznawanie uprawnień Polaków za granicą nie jest możliwe - mówi Janusz Rymsza, sekretarz Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
- Coraz więcej osób zainteresowanych jest realizacją określonych projektów infrastrukturalnych i budowlanych poza granicami Polski, a bez uznawania ich kwalifikacji zawodowych jest to niemożliwe - wyjaśnia Janusz Rymsza.
Podobnego zdania są architekci, którzy uważają, że za brak możliwości uznawania polskich kwalifikacji zawodowych za granicą odpowiadają politycy, którzy popełnili błąd i nie naprawili go.
- Uniemożliwia to polskim firmom staranie się o realizację zagranicznych projektów. Poza tym wielu polskich inżynierów czy architektów mieszka za granicą i są oni gorzej traktowani niż ich koledzy - wyjaśnia Andrzej Kaliszewski, członek Krajowej Rady Izby Architektów.
Każda właściwa okręgowa rada izby architektów, inżynierów budownictwa lub urbanistów będzie miała obowiązek wydania swojemu członkowi zaświadczeń: o członkostwie, potwierdzających posiadanie kwalifikacji zgodnych z wymaganiami przepisów UE oraz posiadaniu dyplomu ukończenia studiów wyższych, który jest uznawany w krajach Wspólnoty. W przypadku gdy samorząd danego państwa będzie żądał dodatkowych dokumentów, to okręgowa rada samorządu w Polsce zostanie zobowiązana do wydania ich zainteresowanemu.

Obywatele Unii w Polsce

Projekt nowelizacji przewiduje nie tylko uznawanie kwalifikacji polskich inżynierów, architektów i urbanistów, ale także przedstawicieli tych zawodów, pochodzących z krajów UE, którzy chcą pracować w Polsce. Zgodnie z projektem izby będą miały obowiązek wpisania na listę osoby, które nabyły kwalifikacje do wykonywania działalności w budownictwie, równoznaczne wykonywaniu takich funkcji w kraju Wspólnoty, w którym chcą pracować. Osoby wpisane na listę będą mogły wykonywać swoje czynności zawodowe bez żadnych dodatkowych wymagań.

Incydentalne projekty

Projekt ustawy usprawnia procedurę uznawania uprawnień zawodowych inżynierów, architektów i urbanistów, którzy chcą tylko okazjonalnie wykonywać jakieś usługi. Przed rozpoczęciem świadczenia ich po raz pierwszy będą oni zobowiązani do przedłożenia radzie izby pisemnego oświadczenie o takim zamiarze. Ma ono zawierać informacje o rodzaju planowanych czynności zawodowych, miejscu i przybliżonym terminie ich rozpoczęcia oraz ubezpieczeniu. Zainteresowany będzie musiał dołączyć dokument potwierdzający obywatelstwo oraz zaświadczenie właściwego organu samorządu potwierdzające, że faktycznie i zgodnie z prawem wykonuje swój zawód i nie obowiązuje go zakaz jego wykonywania.
200 obywateli państw Unii otrzymało do tej pory potwierdzenie uznania w Polsce kwalifikacji zawodowych inżyniera budownictwa