Liczba kart SIM nie zmieniła się w porównaniu z pierwszym kwartałem 2008 roku i wynosi 41,7 mln. Na 100 mieszkańców Polski przypada 110 numerów telefonii komórkowej.

Zwiększyły się jednak przychody operatorów komórkowych - z 6,1 mln zł w pierwszym kwartale do 6,4 mln zł w drugim. Zdaniem Piotrowskiej-Oliwy, to wynik oferowania coraz większej liczby usług.

Zwróciła uwagę na większe znaczenie usług pozagłosowych, m.in. dostępu do internetu. Jej zdaniem, rozwój tych usług wymaga stałych inwestycji, gdyż potrzebują one większej pojemności sieci niż usługi głosowe.

"Przez 10,5 roku Centertel zainwestował ponad 13 mld zł w infrastrukturę" - powiedziała. Dodała, że firmy PTC i Polkomtel przeznaczyły na ten cel podobne kwoty, co daje inwestycje operatorów komórkowych rzędu 40 mld zł.

"Moglibyśmy to (częstotliwości 1800 MHz) bardzo dobrze wykorzystać, gdybyśmy tylko mieli taką szansę"

Piotrowska-Oliwa skrytykowała gospodarkę częstotliwościami, jaką prowadzi Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nazwała to hamowaniem rozwoju rynku.

Powiedziała, że zeszłoroczny przetarg na pasmo częstotliwości 1800 MHz dyskryminował wszystkich dużych operatorów. Dodała, że firmy, które wygrały ten przetarg - Centernet i Mobyland - dotąd nie rozpoczęły działalności, a wygrane w przetargu częstotliwości są przez nich blokowane.

"Moglibyśmy to (częstotliwości 1800 MHz - PAP) bardzo dobrze wykorzystać, gdybyśmy tylko mieli taką szansę" - powiedziała.

Oszacowała, że na budowę infrastruktury i uruchomienie sieci komórkowej trzeba wydać 1 mld zł.