Nie należy jednak do końca kierować się zasadą koloru karty – w ciągu ostatnich lat wartość karty przypisywana kolorowi znacznie się zdewaluowała. Jest to wina między innymi banków, które chcąc napędzić sobie klientów, przestały stosować sztywne reguły obowiązujące przy wydawaniu konkretnych kart kredytowych i zaniżając wymagania do ich otrzymania.

Co należy zrobić, aby otrzymać kartę kredytową? Trzeba przede wszystkim wybrać się do placówki banku wraz z zaświadczeniem o zarobkach. Na ich podstawie ocenia się wiarygodność klienta i przyznaje limit kredytu dla karty. Oprócz tego najczęściej potrzebne będą jeszcze jedynie dwa dokumenty ze zdjęciem.

Zarabiam 3000 zł netto – jaką wybrać dla siebie kartę kredytową?

Osoby o zarobkach bliskich średniej krajowej powinny poważnie zastanowić się nad wyborem karty – mogą bowiem pozwolić sobie już nie tylko na karty srebrne, ale również w niektórych bankach (Millennium, Polbank EFG) złote. Wprawdzie złota karta przydaje prestiżu i np. przy spotkaniach biznesowych wręcz wypada takową posiadać, by zapewnić pośrednio kontrahentów o swojej poważnej roli w biznesie. Ale zastanówmy się najpierw, czy faktycznie będzie to opcja opłacalna? Polecana oferta dotyczyć raczej powinna srebrnych kart kredytowych. Mają wprawdzie mniejszy limit kredytowy, ale też są tańsze w użytkowaniu.
Warto również zastanowić się nad rodzajem naszej karty kredytowej. Zwykle wydanie karty Mastercard będzie tańsze od karty Visa. Należy także zwrócić uwagę na koszty związane z posiadaniem danej karty kredytowej. Zwykle w skali roku jest to wydatek nie przekraczający 100 zł.