Możemy się stać gazowym gigantem

autor: Michał Duszczyk22.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 22.01.2010, 17:56

Wiosną amerykańskie koncerny rozpoczną w Polsce wiercenia. Jeśli potwierdzą się szacunki, złoża pozwolą się nam uniezależnić od Rosji. PGNiG zapowiada, że wejdzie w alians z zagranicznymi firmami.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (24)

  • Partia będzie o waas pamiętać(2010-01-22 08:35) Zgłoś naruszenie 00

    Gigantomania w gazecie prawnej jak za Towarzysza Gierka .Bawo Towarzysze dziennikarze. Partia będzie o waas pamiętać

    Odpowiedz
  • To sensacja z brukowców - Naiwna i głupia(2010-01-23 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wypada pisać bzdetów w GP. Przecież każdy wie że to zwykłe bajania i bzdury.

    Odpowiedz
  • ASU(2010-01-27 23:49) Zgłoś naruszenie 00

    Tak staliśmy się dzisiaj - podczas podpisania umowy na dostawy gazu od GAZPROMU na aż 15 lat!

    Sprzedał was wasz rząd który wycyckać chce także Gudzowatego który otwarcie mówi o gazociągu północnym i o tym jak dajemy się dymać.

    Odpowiedz
  • inz Zbigniew Burnatowski, (80) RFN(2010-01-23 16:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jak sie nic nie bedzie wiercic, to sam gaz do Polski nie przyplynie. Trzeba probowac na kilka sposobow. Poniewaz tylko amerykanie dysponuja glebokimi odwiertami, wiec nie ma co kopii kruszyc i np.w tym celu zapraszac chinczykow do odwiertu gazu.Dobrze ze amerykanie sa niedrodzy w swych odwiertach, to sprawia nadzieje na tanie wydobycie gazu u nas w Polsce.

    Odpowiedz
  • zx(2010-01-23 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    Pamiętam, jak trysnęła ropa w Karlinie, to ogłoszono, że będziemy drugim Kuwejtem. To było za tej niby "komuny". Widać metody ogłupiania narodu się nie zmieniły - propaganda sukcesu.

    Odpowiedz
  • jestem za a nawet przeciw(2010-01-22 22:51) Zgłoś naruszenie 00

    To po jaką ch...e podpisujemy z Rosją kontrakt na dostawę gazu na kilkadziesiąt lat ? po co nam gazoport w Świnoujściu. Komu znów robicie z mózgu wodę?

    Odpowiedz
  • gazowy giant(2010-01-22 22:28) Zgłoś naruszenie 00

    gazowym gigantem? o takim ?

    http://www.oa.uj.edu.pl/apod/apod/ap040301.html

    Odpowiedz
  • aplikant radcowski(2010-01-22 22:19) Zgłoś naruszenie 00

    uniezależnimy się od Rosji, ale.. uzależnimy od biznesu rodem z Ameryki. Reszte sami wydedukujcie

    Odpowiedz
  • gringo1(2010-01-22 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    "Nasz Dziennik" pisal o tym juz dawno i na jego lamach wypowiadali sie znawcy tematu !
    No ale to sa przeciez "mohery" i co taki "cimnogrod" moze wiedziec?!
    Jak dodac do tego geotermie (Torun),ktorej zasoby w Polsce sa najwieksze w Europie
    to p.Pawlak bedzie sobie mogl darowac wypady do Moskwy! No ale zeby tak bylo to ludzie tacy jak Pawlak,rozni "patrioci" z PSL-u,PO i SLD czy czort wie jeszcze skad i dla kogo pracujacy (bo przeciez nie dla Polski i Polakow) musza zostac odsunieci od wladzy!
    A to niestety przy antypanstwowej i antynarodowej postawie wiekszosci mieszkancow Polski nie jest takie pewne.Niestety lata zrobily swoje i podzial na "my" i "oni" ,ma w tym drugim przypadku podtekst antypanstwowy,w ktorym POlskie Panstwo jest postrzegane nie jak wspolne dobro ale jak wrog,a to najprostsza droga do jego upadku.Zreszta pierwsze objawy rozpadu juz widac chociazby na przykladzie poskich sil zbrojnych,ktora na dobra sprawe nie sa w stanie i jestem o tym przekonany w przyszlosci nie beda w stanie obronic Panstwa Polskiego przed zagrozeniami,ktore moga sie pojawic.Dla roznego rodzaju medrkow przyklad Jugoslawi powinien byc bardzo pouczajacy.

    Odpowiedz
  • Jtexas(2010-01-22 16:47) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bylabym takim strasznym pesymista - Polska rzeczywiscie posiada lupki ktore sa zlozami niekonwencjonalnymi - te sylurskie i dewonskie maja duzy potencjal ze wzgledu na duza zawartosc mat, org., i odpowiedniej "kuchni". Wydobycie gazu z takich zloz - jest utrudnione ale nie zalezy to glebokosci wiercen (znacznej) ale od faktu ze wierci sie te lupki horyzontalnie a potem stosuje odpowiednia technike szczelinowania (fracking), zeby ten gaz uwolnic - co powoduje ze wiercenia sa kosztowne. Pracuje w US dla firmy ktora ma duze osiagniecia w tym zakresie i rowniez niedlugo zacznie testowac Lubelszczyzne. Ja pozostaje optymista.

    Odpowiedz
  • 7ut7u7u(2010-01-22 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego to Amerykanie szukają tu gazu? Niech PGNiG się tym zajmie. Nic dobrego z tego nie wyniknie. Nawet jeśli złoża okażą się znaczące, to Yankesi będą robić na tym biznes-pewnie będą chcieli nam sprzedawać ten gaz za wielką kasę. Ale póki w Polsce będzie rządzić prawica, to kupią ten gaz choćby dwa razy drożej, niż od Rosji, byleby postawić na swoim. A swoją drogą, to i obecnie znaczny jest udział krajowego wydobycia w całości zużywanego gazu(ok. 1/3).

    Odpowiedz
  • Jacek(2010-01-22 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Bieda nie jest cnotą tylko chorobą umysłowo-duchową...Zyjemy w wolnej Polsce i każdy może kto tylko chce być chociaż zamożny...Można zgazyfikować węgiel,jest dożo gazu /przykład w artykule/najbogatsi jesteśmy w geotermii...A rząd podpisuje umowę na gaz z Rosją na 30 lat i płacić mamy za zamówiony a nie zużytą ilośc...TEN RZAD TO NIE POLSKI RZAD ...

    Odpowiedz
  • 521(2010-01-23 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Marzenia,marzenia a rzeczywistość to 950zł,netto

    Odpowiedz
  • krzysztof(2010-01-22 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Jak znam życie,to nagle okaże się że te złoża należą do rosjan bo jest to w ich niecce.

    Odpowiedz
  • Apsik(2010-01-22 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Do 5=wjw
    Nie napinaj mózgu, bo dostaniesz stałej PRZEPUKLINY ROZUMU
    i będziesz skazany przez naturę na ciągłe pisanie pierdół jak szwendający się
    po forach niejacy WIKTORY, BULBY i.t.p.

    Odpowiedz
  • Waldi(2010-01-22 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    Słuchajcie mysliciele, chodzi o to by uniezależnić się od Rosji. Co z tego, że gaz z Rosji jest tańszy jak pewnego dnia może go wogóle nie być. Ja wybudują Nord Stream to jak będą chcieli to zakręcą i już. Sztuka polega na tym a by w każdej dziedzinie mieć kilku dostawców.
    A dlaczego Amerykanie - bo mają technologię głębokich odwiertów. Wiadomo, że za to coś wezmą, ale nie ma nic za darmo. A "fachowcy" z PGNiG niech się lepiej nie wypowiadają bo wiadomo jaka to jest firma. Poza tym PGNiG nie ma takich technologii więc wiadomo, że nie mogą tego zrobić.

    Odpowiedz
  • Zgadzam się z 6.(2010-01-22 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Wiara w CUDA to nasze narodowe NIESZCZĘŚCIE.

    Odpowiedz
  • Odpolityczniony(2010-01-22 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    Pamiętać należy, że to amerykanie będą wiercić i wydobywać. Nie zrobią tego przecież za "frajer", ale zrobią to dla zysku, czyli będą sprzedawać gaz temu, kto zapłaci więcej, a kasę zabiorą ze sobą. Udziałowcy ewentualnej spółki mogą zadowoliś się ewentualną dywidendą. Jedyna korzyść - miejsca pracy dla Polaków (nieźle płatne).

    Odpowiedz
  • wjw(2010-01-22 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    "Aby Polska rosła w siłę a ludzie dostali żytniej (żyli dostatniej)". E.Gierek
    Amen.

    Odpowiedz
  • bulba(2010-01-22 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    do 3 jak na razie to jesteśmy NAJBIEDNIEJSZYM PĄNSTWEM w UE ! ! !
    Ostatni raport Eurostatu -
    -63 proc. Polaków nie stać, by raz w roku pojechać na tydzień urlopu
    - 21 proc. - by przynajmniej raz na dwa dni jeść mięso, drób, rybę albo ich wegetariański, pełnowartościowy zamiennik, a 17 %. nie stać na samochód.
    -Eurostat policzył, że odsetek osób dotkniętych "materialnym niedostatkiem" wynosi w Polsce 32 proc., czyli należy do najwyższych w Europie.

    Odpowiedz