Badanie pokazało, że zarówno w przedsiębiorstwach dużych oraz średnich ponad połowa respondentów nie korzysta z usług firm dostarczających informacje gospodarcze, z czego znaczna większość, bo 68% w dużych i 78% średnich firm nie czuje takiej potrzeby. Respondenci zapytani, w jakich okolicznościach zwróciliby się po informacje do profesjonalnych dostawców, najczęściej podają wysoką wartość kontraktu (30%) oraz niską lub nieznaną pozycję na rynku potencjalnego partnera (14%). 

Aż 29% z nich nie potrafi podać takich okoliczności! Jak mówi Joanna Hirsz – dyrektor marketingu Wydawnictwa Prawniczego LexisNexis – polskie firmy przy zawieraniu kontraktów wciąż ponoszą znaczne i nieoszacowane ryzyko finansowe. Zastanawiające jest, czy to rzeczywiście wynik ich świadomej decyzji, podyktowanej deklarowanym brakiem potrzeby, czy jednak raczej jest to brak świadomości istnienia gotowych i prostych rozwiązań, które mogłyby to ryzyko zminimalizować.

Dołącz do grona firm, które korzystają z informacji gospodarczej!

Pozyskiwanie informacji gospodarczej nie musi być ani kosztowne ani czasochłonne od kiedy na rynku pojawiły się rozwiązania elektroniczne udostępniające informacje gospodarcze. Warto jednak postawić na dobre źródła informacji. Codzienne w ramach Serwisu Prawno-Gospodarczego użytkownicy mają dostęp do: ponad 1,2 mln wpisów do KRS z opcją śledzenia historii zmian w podmiocie, informacji o ponad 670 tys. osób pełniących funkcje w podmiotach wpisanych do KRS, danych o ponad 280 tys. firm polskich wraz z ich sprawozdaniami finansowymi. Serwis Prawno-Gospodarczy to bazodanowe wersje informacji publikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, Monitorze Polskim B oraz Monitorze Spółdzielczym B. Dodatkowo w jego wersji Premium dostępne są niepublikowane sprawozdania finansowe renomowanej wywiadowni InfoCredit oraz informacje o zaległościach płatniczych z Krajowego Rejestru Długów. 

Zobacz film o Serwisie Prawno-Gospodarczym

Autor: Natalia Olszewska, Lexisnexis 2008