"Jestem przekonany, że one to zrobią i robią z udziałem Forum Obywatelskiego Rozwoju i przedstawią ten program poprzez media wszystkim ośrodkom politycznym, od których zależą finanse publiczne tj. koalicji, prezydentowi oraz opozycji" - dodał. Ekonomista liczy, że merytoryczna debata wokół takiego planu doprowadzi do tego, że ewentualny sprzeciw będzie szkodził "hamulcowym" zmian w gospodarce.

"Trzeba, żeby ten, co ma nogę na gazie (rząd - przyp. PAP) nacisnął, a ten, co ma nogę na hamulcu zdjął nogę z hamulca (Balcerowicz mówił to w kontekście prezydenta-PAP). To jest niezbędne, bo wokół tego programu minimum, który będzie opracowany, potrzebna jest mobilizacja" - powiedział Balcerowicz.

Balcerowicz gościł w Poznaniu na II Dniach Uniwersytetu Ekonomicznego. Studenci mogli wysłuchać jego wykładu oraz przysłuchać się debacie wybitnych ekonomistów na temat 20- lecia polskiej transformacji. W piątek w ramach tej imprezy tytuł doktora Honoris Causa poznańskiej uczelni otrzyma prof. Stanisław Gomułka.