ITI Neovision, właściciel platformy n, szykuje wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeciwko Cyfrowemu Polsatowi. Zarzuca konkurentowi stosowanie nieuczciwej konkurencji poprzez blokowanie dostępu do autoryzowanych punktów sprzedaży. Swój wniosek złoży też na początku października Jacek Kurzawa, prezes spółki Sky Media, pośrednika na rynku dystrybucji dekoderów, który już sądzi się z Cyfrowym Polsatem o odszkodowanie za bezprawne, jego zdaniem, rozwiązanie umowy.

n się skarży

- Przybywa punktów sprzedaży, z którymi rozwiązano umowy, bo wprowadziły nas do sprzedaży, lub straszono je rozwiązaniem, jeśli wezmą naszą ofertę - mówi Artur Przybysz, wiceprezes ITI Neovision.

Co na te zarzuty Cyfrowy Polsat?

- Nie mamy oficjalnych informacji z UOKiK w tej sprawie - powiedziała GP Olga Zomer, rzecznik Cyfrowego Polsatu.

Urząd raz odmówił

Będzie to kolejna odsłona sporu między platformą n a Cyfrowym Polsatem o dostęp do punktów sprzedaży. W ubiegłym roku właścicielka APS z Żor skierowała do UOKiK wniosek o zbadanie sprawy wypowiedzenia jej umowy na dystrybucję przez Cyfrowy Polsat i Cyfrę+. Jej zdaniem stało się tak, bo wprowadziła do sprzedaży platformę n. Okazało się, że nie był to odosobniony przypadek. Urząd nie wszczął postępowania, bo uznał, że nie ma wystarczających dowodów na to, że Cyfrowy Polsat i Cyfra+ stosowały nieuczciwe praktyki.

- Jeśli pojawią się nowe dowody lub ktoś się poskarży, będziemy podejmować działania - powiedział GP Marek Niechciał, ówczesny prezes UOKiK.

n: są nowe dowody

Artur Przybysz podkreśla, że teraz wniosek do UOKiK będzie opierał się na innych argumentach.

- Chcemy dowieść, że Cyfrowy Polsat wykorzystywał pozycję monopolisty i w ten sposób ogranicza nasz dostęp do rynku dystrybucji - mówi Artur Przybysz.

Jego zdaniem nowe dowody pojawiają się w procesach, jakie Cyfrowemu Polsatowi wytoczyły niektóre spółki na rynku dystrybucji. Wśród nich są m.in. ASAT oraz Sky Media, które domagają się od Cyfrowego Polsatu wypłaty 5 mln zł odszkodowań.