Ostatecznymi nabywcami pakietu kontrolnego ukraińskiego Związku Przemysłowego Donbasu (ISD) będą rosyjskie Evraz Group i Metalloinvest - informuje w poniedziałek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródło zbliżone do transakcji. Wartość transakcji szacowana jest na 2-2,5 mld dolarów.

Związek Przemysłowy Donbasu, największy koncern metalurgiczny na Ukrainie, ogłosił w piątek, że grupa inwestorów z Rosji z Aleksandrem Katuninem, byłym współwłaścicielem Evrazholdingu, a obecnie współwłaścicielem szwajcarskiego Carbofer General Trading, kupiła 50 proc. udziałów plus dwie akcje w koncernie.

Reszta udziałów - 49,9 proc. - pozostanie w rękach ukraińskiego miliardera Serhija Taruty i jego wspólnika Ołeha Mkrtczana.

Według "Kommiersanta", beneficjentami transakcji są Evraz Group i Metalloinvest. Oba te koncerny metalurgiczne należą do powiązanych z Kremlem oligarchów: pierwszy - do Romana Abramowicza, a drugi do Aliszera Usmanowa. Oba w przeszłości prowadziły już rozmowy w sprawie przejęcia ISD: Evraz Group - w 2007 roku, zaś Metalloinvest - w 2008 roku.

Wartości transakcji nie podano. Cytowany przez rosyjską gazetę analityk Dmitrij Smolin szacuje ją na 2-2,5 mld dolarów.

"Kommiersant" twierdzi, że do końca 2010 roku właścicieli mogą zmienić także pozostałe akcje Związku Przemysłowego Donbasu.

Transakcje nadzorował osobiście Putin

Dziennik podaje, iż negocjacje w tej sprawie sprzedaży ISD inwestorom z Rosji prowadzone były na najwyższym szczeblu, a ze strony rosyjskiej nadzorował je osobiście premier Władimir Putin.

Z kolei "Wiedomosti" podkreślają, że transakcja jest rezultatem uzgodnień premier Ukrainy Julii Tymoszenko z władzami Rosji i wielkim rosyjskim biznesem. "Tymoszenko potrzebuje ogromnych pieniędzy na kampanię wyborczą i wykorzystuje każdą okazję" - przytacza gazeta opinię ukraińskiego politologa Dymytro Ponamarczuka.

Dziennik zaznacza, że doradca Tymoszenko - Witalij Hajduk - sprzedał rosyjskim inwestorom cały swój pakiet akcji Związku Przemysłowego Donbasu.

Natomiast "Kommiersant" przywołuje ocenę Olgi Okuniewej z Deutsche Banku, której zdaniem transakcja jest korzystna dla Evraz Group - wzmocni obecność koncernu na Ukrainie. W 2007 roku Evraz Group przejął już kilka hut ukraińskiej grupy Priwat.

ISD ma też zakłady w Polsce i na Węgrzech. Jest m.in. właścicielem Huty Częstochowa, Stoczni Gdańsk oraz węgierskich zakładów hutniczych Dunaferr. Rzecznik ISD Polska Jacek Łęski zapewnił w zeszłym tygodniu, że transakcja "w żadnym stopniu nie dotyczy Stoczni Gdańskiej", która "jest wyłączona z rozmów dotyczących sprzedaży pakietu akcji ISD".

Firma poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że dzięki nowym akcjonariuszom ISD wzmocni swoją pozycję na światowym rynku stali. Podała też, że konsultantem finansowym transkacji była "jedna z najbardziej cenionych" firm inwestycyjnych w Federacji Rosujskiej "Trojka Dialog" (Federacja Rosyjska). Firma ta zachęciła rosujski "Bank Rozwoju i Działalności Międzynarodowej" ("Wnieszekonombank" - WEB) do uczestniczenia w finansowaniu opisywanej transakcji.

Zaznaczyła, że transakcja obejmuje wyłącznie aktywa metalurgiczne, które należą do struktury korporacji ISD, a warunki transakcji nie dotyczą innych aktywów.

Poszukiwanie wspomnianych partnerów trwało przez ostatnie trzy lata. ISD podało, że inwestorzy z Rosji "w odróżnieniu od zachodnich posiadają znaczące doświadczenie w rozwoju biznesu w warunkach kryzysu i mało przejrzystego sposobu zarządzania finansowym oraz gospodarczym życiem państwa w okresie ostrych konfliktów politycznych".

Spółka podkreśliła też, że wyjście kapitałowe jednego z udziałowców korporacji ISD (W. Hajduka) oraz zmiany w składzie akcjonariuszy wzmocni pozycję spółki po zakończeniu procesu negocjacyjnego z głównymi wierzycielami z sektora bankowego.

Jednocześnie do składu rady dyrektorów korporacji ISD zostaną wprowadzeni niezależni członkowie - zagraniczni specjaliści. Wśród nich znajdzie się Vincenzo Magistro, który posiada doświadczenie w zakresie międzynarodowej ekspertyzy finansowej. Był dyrektorem finansowym firm ILVA i Fininvest.

"Cieszymy się z dołączenia nowych partnerów do Korporacji ISD. Krok ten jest ważnym i koniecznym etapem w realizacji wcześniej zapowiedzianej strategii Korporacji ISD - stworzenie potężnej zintegrowanej pionowo spółki ukraińskiej i wzmocnienie jej pozycji jako jednego z liderów światowego przemysłu metalurgicznego" - powiedział, komentując transakcję przewodniczący rady dyrektorów ISD Serhij Taruta.