Telefon, wyjątkowo cienki i lekki, wyposażony jest w ekran dotykowy i system operacyjny Android, będący własnością Google'a. Produkowany jest we współpracy z tajwańską firmą HTC.

Nexus One ma m. in. kamerę z fleszem LED, system nawigacji GPS, kompas, czujnik oświetlenia ekranu i system rozpoznawania głosu. Pamięć telefonu, wynoszącą 512 MB, można rozbudować do 32 GB.

Telefon będzie można kupić za pośrednictwem strony internetowej Google'a i będzie wówczas kosztował 529 dolarów lub po zawarciu kontraktu z amerykańskim operatorem komórkowym T-Mobile i wówczas jego cena wyniesie 179 dol.

Nexus One będzie początkowo dostępny jedynie dla abonentów T-Mobile, ale wkrótce dysponować nim będzie drugi amerykański operator Verizon i europejski Vodafone.

Zdaniem analityków rynku telekomunikacyjnego, Google zdecydował się na wejście na rynek telefonii komórkowej bowiem badania marketingowe wykazały, iż ludzie wolą raczej porozumiewać się za pomocą komórek, niż programów telefonicznych w komputerach osobistych. (PAP)